При мъжете чувството за ориентация е много по-ефективно, в сравнение с жените. Мъжете значително по-бързо могат да установят дадено местоназначение, твърдят изследователи от Норвежкия университет за наука и технологии в Трондхайм. Според тях резултатите биха могли да се обяснят с хода на еволюцията при човека. В древните времена мъжете били ловци, жените - събирали плодове, ядки, корени, билки. Поради тази причина мозъкът на представителите на двата пола е еволюирал различно. Документирано е, че жените са по-добри и бързи в това да намират различни вещи в дома, докато мъжете много бързо и ефективно могат да намерят пътя до дома.
Изследователите решават да проучат доколко половите хормони оказват влияние върху навигационните умения. За целта те прилагат тестостерон на жени и тестват как се представят в задачи, при които трябва да открият път във виртуална среда. В изследването участие взимат 18 мъже и 18 жени. Когато жените приемат тестостерона успяват да се ориентират по-добре при основните посоки от обикновеното за тях.
Мъжете поначало намират бързо преки пътища, ориентират се в по-голяма степен чрез основни посоки и използват различна област в мозъка си, в сравнение с жените, установяват изследователите. Авторите поясняват, че чувството за ориентация при мъжете е по-ефективно - те успяват да достигнат по-бързо до зададеното местоназначение. С помощта на ядрено-магнитен резонанс се намира, че има различия по отношение на мозъчната активност по време на процеса по ориентация при двата пола.
Използвайки 3D очила и джойстик, участниците трябва да се ориентират в много голям лабиринт. Същевременно мозъчната активност се записва. Една от задачите е да се открие жълта кола от различни точки. Мъжете успяват да се справят 50% по-добре от жените. Данните от проучването са поместени на страниците на сп. Behavioral Brain Research.
Коментари