Баба ми, на която съм кръстена, много мразеше да пие всякакви хапове. Не даваше и нас, децата, да тъпчат с лекарства. Имаше си едно тефтерче с всякакви изпробвани народни лекове, с които по-късно съм лекувала и децата си, защото също не одобрявам безразборното тъпчене на малки и големи с всякакви антибиотици и пробиотици...
Ето най-ефективните от лековете, които прилагаше моята баба:
За профилактика:
За профилактика на грипа баба счукваше скилидка чесън върху памучен тампон и го поставяше в носа, като предварително загръщаше тампона в марля.
При висока температура:
Взимате един домашен сапун (от бабите на пазара винаги се запасявам с по един, за всеки случай), намокряте си ръцете с хладка вода и търкате калъпчето, докато по ръцете ви се образува нещо като рядък мехлем. С тази каша обтривате детето, а на възрастните обтривате слабините, подмишниците и краката. Обличате детето с чисти памучни дрешки и го завивате с меко одеяло. Гарантирано сваля и най-високата температура бързо и ефикасно.
Ако нямате домашен сапун, то чорапи, напоени с оцет, също намаляват температурата.
За кашлица:
Необходими продукти: 3 бр. сърцевина от дюля, 5-6 бр. бонбони лукчета, 5-6 локума (без ядки), 2 листа индрише, 5-6 счупени ореха (заедно с черупките).
Начин на приготвяне: Всички продукти се поставят в тенджерка с 2 литра вода и се варят, докато водата остане наполовина от първоначалния си обем, а локумът и лукчетата се стопят.
Прецежда се и се пие по 100 мл през час.
Компресите също много успокояват кашлицата. Гърдите на болния се намазват с мед и се поръсват със сода за хляб. Отгоре се покриват с надупчен с дебела игла вестник и компресът престоява поне 2-3 часа.
За болно гърло:
Праз или кромид лук, леко запечен във фурната, завит в кърпа, се поставя на гърлото.
При възпаление на гърлото и дрезгав глас помага вдишване на изпарения от чай от дафинов лист.
Друг вариант е във вряща вода да сложите една супена лъжица градински чай, след което да го оставите да се охлади. Добавете чаена лъжичка сода за хляб и след като се смеси добре, прецедете. Правете гаргара колко можете по-често.
Гаргара със солена вода за намаляване на болките при възпалено гърло е много стар и известен лек. Солената вода успокоява възпалената тъкан на гърлото, разрежда слузта, а и раздразненията от бактериите и алергените бързо изчезват. Гаргарата със солена вода три пъти дневно намалява белодробната инфекция до 40%. За солена вода за гаргара смесете половин чаена лъжичка морска сол и 250 мл вода.
За синузит:
В сух тиган се изсипват около 300 г морска сол и се пече, докато водата от солта се изпари (солта покафенява). Така приготвената сол се изсипва в суха памучна кърпа, изчаква се малко да се охлади и се поставя на челото на болния.
За хрема:
В кафена чашка отвара от лайка поставете 2 с.л. захар, така че да се получи разтвор. Каппнете 2-3 капки в носа и детето започва да диша спокойно.
Капки за нос може да се направят и с малко вода, към която е добавена чаена лъжичка морска сол. Този разтвор се поставя в празна бутилка и се използва винаги, когато носът е запушен.
И задължително, когато бяхме болни, баба приготвяше домашна пилешка супа.
По-късно разбрах, че всъщност пилешката супа е и лечебно средство срещу настинки още от времето на фараоните. Освен всички хранителни ползи супата стимулира отделянето на слуз и скъсява задържането на вируса на лигавицата. Особено е ефикасна, когато се поръси с лют червен пипер.
МАРИЦА ГЪРДЕВА
Коментари