В търсене на себе си, в търсене на нови светове, на нови изживявания някои от нас започват да намират отговорите някъде дълбоко в своята същност, за да открият начин за самоусъвършенстване. Други се стремят да попаднат на поредното “райско кътче” за да се заредят с енергията на преживявания, разказани и пожелани от някой друг...
Стремим се към съвършенство. Към по-добър живот. По-добри взаимоотношения.
“Препускаме” през годините гордо развявайки знамето на статуквото. Гоним, критикуваме, стремим се да попаднем под светлините на прожекторите и дори не забелязваме как сме се завъртели в омагьосан кръг, който размива границата между реалност и измислица. Заслепени от собственото си величие не виждаме какво всъщност се намира непосредствено пред нас. А това е Варна. Нашата Варна. Нашата реална приказка. Нашето райско кътче Варна, която съхранява най-старото златно съкровище от халколита. Варна, която се слави с името си на морска столица. Важен културен и исторически център...
Често срещани въпроси в пространството са:
С какво да привлечем младите хора да останат в града? Как да привлечем инвестиции от вън? Защо се наложи максимата, че “Варна е изостанал град”? Защо Варна се превърна в дълбока провинция? Защо трябва да се сравняваме с Бургас? Дори въпросът със “Синята зона” още стои отворен. И колко още можем да продължаваме да задаваме въпроса “Кога Варна ще се отвори към морето”?
Може би първо трябва да попитаме себе си и да си дадем честен отговор нучихме ли се правилно да разпознаваме мащабните проекти...
Говорим за привличане на чужди инвеститори, за разрешаване на проблема с безработицата, справяне с инфраструктурата, нивото на средната работна заплата, развитието на туризма... Но здраво хванали се за статуквото продължаваме да живеем със “широко затворени очи” и да поддакваме на грозни етикети, залепени ни от зложелатели, тръбейки на целият свят, че “градът е загубил блясъкът си”.
И може би именно тук е и моментът да си зададем въпроса “искаме ли Варна да е един от най-красивите градски плажове в света”. Може ли градът ни да има най-доброто в страната градско крайбрежие за развлечение и бизнес. Какво ще промени за града изграждането на Алея със своя универсална увеселителна зона, зелени площи, пешеходна зона, паркоместа, културни институти, и добре изградена инфраструктура, която да привлича бизнеса и туристическия поток.
Реалност или измислица... Настояще или пралелен свят е плажната ивица Копакабана например, която е била малко и безизвестно рибарско селце, преди да се превърне в райско кътче за хиляди туристи?
Копакабана е сред най-известните и престижни квартали на Рио де Жанейро, Бразилия
Разположен е в южната част на града. В света е известен със знаменития си 4-километров едноименен плаж. Край него се проточва не по-малко прочутият булевард „Атлантик“ (Авенида Атлантика).
Първоначално този район се е наричал Сакопенапа чак до средата на 18-ти век. Според преданието Копакабана получава името си от донесени тук реликви на Дева Мария от едноименното селище и важен религиозен център на брега на езеротоТитикака в Боливия. Името най-вероятно означава „Гледка към езерото“, но не е изключено то да е на древна индианска богиня, подобна на Афродита или Венера.
Разположен е в едноименния стар бразилски квартал и заема цели 4 км. Плажната ивица се простира от Посто Доис до Посто Сеис, като в двата й края има исторически крепости. Форт Копакабана е построен през 1914 г. и се намира в южната част на Посто Сеис, а Форт Дукуе Де Каксиас е издигнат през 1779 г. в северната част.
Първоначално Копакабана е било малко безизвестно рибарско селце. С построяването на луксозният хотел Копакабана Палас през 1923 г. славата на квартала и лазурната брегова линия се разраства и започва постепенно да привлича все повече туристи. Филмови звезди, кралски особи и известни знаменитости са отсядали в бутиковия хотел, благодарение на който плажа става световно известен. През годините в района се появяват още много нови, внушителни и по-модерни постройки и хотели, но до ден днешен Копакабана Палас запазва соята красота и туристите не пропускат да се полюбуват на величествения му вид.
Плажната ивица безспорно е мечтана дестинация за лятна ваканция от милиони хора по света. Тълпи от туристи прииждат ежегодно в Рио де Жанейро, за да усетят невероятната атмосфера, която блика от Копакабана и съседната плажна ивица Ипанема. Реално двата плажа са едно цяло и само краските на пешеходната алея определят границите им. Не по-малко прочут е и булевард Авенида Атлантика, който опасва крайбрежието. Тук са концентрирани едни от най-добрите заведения, в това число кафенета, ресторанти, барове и дискотеки. Нощният живот е цяло преживяване и едва ли има еквивалент някъде другаде по света.
Копакабана не е притегателна сила само за летните ваканции. Над 2 милиона туристи от цял свят предпочитат да празнуват новогодишните празници тук, танцувайки боси по пясъка на фона на латиноамериканските ритми. По традиция всички са облечени в бяло, алкохола и коктейлите са в неограничени количества, а когато удари 00:00 часа небето се изпълва с хиляди изригващи фойерверки.
И да се върнем на въпроса възможно ли е обликът на Варна да се случи по подобие на някои от най-известните градски плажни ивици. Каква е визията ни за Варна... и ако трябва да променим нещо, което би дало тласък на града ни да се развива кое би било то. Ще продължим ли на принципа на копи-пейст да боравим с щампи и етикети или сме способни да покоряваме нови върхове?
Нася Атанасова
Коментари