Подрастващите, които страдат от проблеми със съня, както и когато сънят им има по-голяма продължителност, са податливи към стрес в по-голяма степен. Това допринася са развитие на проблеми, свързани с поведението, учебния процес и здравето, твърдят изследователи. Специалистите от Университета на Алабама в Бирмингам, САЩ, поясняват, че тази възрастова група в значително по-голяма степен е застрашена от некачествен сън – проблем, който се отразява по-негативно върху организма им, в сравнение с други възрастови групи.
Специалистите изследват съня в две насоки – продължителността му, както и нарушенията му - от гледна точка на подрастващите и тази на техните родители. Преди и след социален стрес се изследват и нивата на кортизола – познат като „хормон на стреса“. В проучването участие взимат 84 подрастващи, чиято средна възраст е 13 години. От анализа на стрес-тестове става ясно, че нивата на кортизола показват повишена реакция на отговора на организма към стрес сред онези, които страдат от нарушения на съня.
Изследователите поясняват, че тези резултати са били очаквани от тях. Изненадата идва, когато установяват, че по-голямата продължителност на съня също се свързва с повишен синтез на хормона кортизол. От данните на предишни проучвания става ясно, че по-кратката продължителност на съня се свързва с по-високи нива на хормона на стреса.
Фактът, че повишената продължителност на съня не винаги се отразява положително на качеството му, но може да бъде индикатор и на проблеми със съня, може да обясни изненадващите резултати. По думите на изследователите резултатите от проучването потвърждават тяхната хипотеза – че проблемите със съня повишават нивата на кортизола в кръвта. Те са поместени на страниците на сп. Physiology and Behaviour.
puls.bg
Коментари