Безсънието крие риск от депресия

По време на качествения сън в REM-фазата се обработва емоционалното въздействие на спомените

Безсънието крие риск от депресия

Нарушенията в REM-фазата на съня се свързват с хронично безсъние. Тази фаза се характеризира с бързо движение на очите и по време на нея се случва сънуването. По време на ново проучване изследователите свързват нарушения сън в този етап от почивката през нощта и последващото безсъние с намалената способност на засегнатите да преодоляват емоционалния стрес. По този начин се повишава рискът от депресия и чувство на тревожност. Специалистите от Холандския институт по невронауки в Амстердам поясняват, че според предишни проучвания в областта REM-фазата на съня най-вероятно има роля в регулирането на емоциите.

 

По-конкретно, през този период ключови хормони като серотонин, адреналин и допамин са неактивни. Това може да бъде показател, че по време на качествения сън в REM-фазата се обработва емоционалното въздействие на спомените. Нарушение в тази част от съня може да доведе до натрупване на емоционален стрес. Така в крайна сметка се стига до порочен кръг на емоционална възбуда, която причинява безсъние, водещо отново до възбуда и отново последваща липса на сън.

 

Целта на проучването на холандските изследователи е да установят важността от REM-фазата по отношение на регулирането на емоциите. В първата му част участват близо 1200 доброволци, чиято средна възраст е 52 години. Те попълват въпросници, в които дават информация относно тежестта на безсънието, както и за емоционалния стрес, възбуда и/или мислите, които ги тревожат през нощта.

 

През втората част на проучването се включват 19 жени и 13 мъже на средна възраст 36 години. Половината от тях не страдат от нарушения на съня, а другата половина са засегнати от инсомния.

 

Те прекарват две нощи в лаборатория, като през това време се записва електрическата активност на мозъчните вълни с електроенцефалография, за да се идентифицират фазите на съня. След това участниците споделят своите преживявания относно тревожните мисли през нощта. В заключение изследователите посочват, че колкото по-голямо е нарушението в REM-фазата на съня, толкова по-голямо е затруднението да се овладее емоционалния стрес. Това повишава риска от развитие на депресия и тревожност сред тези пациенти. Данните от проучването са публикувани на страниците на PNAS.

puls.bg

Новини

Коментари

Живот
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата