Унищожителните вреди на вторичния дим

Как да предпазим децата

Унищожителните вреди на вторичния дим

Когато се намираме около цигарен дим, здравето ни е застрашено, дори и пушачът да е друг. По време на пушене по-голямата част от дима не постъпва в белия дроб на пушача, а във въздуха наоколо, където всеки може да го вдиша.
Макар тютюнопушенето да е забранено на много публични места, мнозина са изложени на вторичен дим, особено децата, които живеят с родители-пушачи. Дори и хората, които се опитват да бъдат внимателни затова къде пушат, невинаги успяват да защитят околните.
Какво всъщност представлява вторичният дим?
Той може да се отдели от цигара или лула. В тютюневият дим има повече от 4 000 химични съединения, като поне за 250 от тях се знае, че причиняват заболявания. Пушекът повишава риска от развитие на рак на белия дроб, както и други видове онкологични заболявания, вреден е и за сърцето.
Тютюневият дим прави кръвта по-"лепкава", повишава „лошия“ холестерол и уврежда лигавицата на кръвоносните съдове. Всички тези фактори увеличават риска от инфаркт и инсулт.
Особено голяма е опасността за децата, изложени на вторичен дим, тъй като техният организъм все още се развива и те дишат с по-бързи темпове в сравнение с възрастните. Заболяванията, на които децата са изложени при вторичния дим, включват:
* Респираторни инфекции, включително бронхит и пневмония.
* По-голяма честота и тежест на астматичните пристъпи.
* Ушни инфекции.
 * Хронична кашлица.
Пушенето през бременността е особено опасно за развитието на плода. То се свързва с преждевременно раждане, ниско тегло при раждане, ограничени умствени способности, както и синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност.
За да намалим риска за здравето си, е важно не просто да не пушим, но и да не се излагаме на вторичен дим. Най-важно е в дома ни да не се пуши, особено ако в него има деца, съобщава Puls.bg.
Черно море

 

Новини

Коментари

Живот
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата