Какви са ползите от нара?

Или защо трябва да ядем този плод по-често?

Какви са ползите от нара?

Нарът е разкошен плод. Той идва от Близкия Изток, но се среща и по Средиземноморието и Азия. Червените му семена, съдържащи живителни сокове, са пълни с витамини, минерали и полезни вещества.

Консумацията на нар предпазва от сърдечносъдови заболявания, висок холестерол, а антиоксидантите в него се борят с процесите на стареене в организма, понякога водещи до рак.

 

Силен е срещу настинка и грип

Антивирусните му свойства са толкова силни, че не само борят обикновените вируси, но и вируса на HIV. Това са констатирали американски учени в специално проучване, пише az-jenata.

Авторите на изследването подчертават лечебните свойства на нара и съветват хората да го консумират по-често.

 

Мощен срещу рака

Антиоксидантите в нара потискат развитието на ракови клетки и формирането им в туморни маси. Според изследванията, нарът е полезен в борбата с рака на дебелото черво, рака на гърдата, на белия дроб, на кожата, на простатата, както и срещу левкемията.

 

Поддържа сърдечносъдовата система

Антиоксидантите в него позволяват на сърцето и съдовете да работят нормално. Те неутрализират свободните радикали, причиняващи заболявания и затруднения в работата на сърцето.

Полифенолите в нара имат изключителни свойства в предпазването на стените на кръвоносните съдове. Освен това играят роля в намаляването на нивата на лошия холестерол.

 

Намалява възпалението в ставите

Възпаленията в ставите са много болезнени и често водят до качествени изменения на ставата и хрущяла.

В нара се съдържат множество ензими, които работят за намаляване на негнойните възпаления в тялото и по-специално артритните възпаления на ставите.

 

Има невероятни антибактериални свойства

Подобно на меда, нарът има страхотни антибактериални свойства. Той действа противовъзпалително и убива болестотворните бактерии и микроорганизми.

Изследователи от Южна Америка установяват по време на проучване, че екстрактите от сока от нар имат силно широкоспектърно действие срещу редица бактерии.

Новини

Коментари

Живот
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата