IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
16:31 | 22 февруари 2016
Обновен: 01:51 | 1 май 2025

Бързате ли да оздравеете?

Човекът е така устроен, че не търпи внезапно настъпилия дискомфорт

По материала работи: Юлиян Атанасов
Бързате ли да оздравеете?

Дарина Аленова - Център за здраве и образование „Едикта”:   Ежедневието ни е динамично. И сме свикнали всичко да се случва сега, в този момент, по възможност веднага. И нито миг по-късно. Участваме в състезание със самите себе си и много често сме на губещата страна. Бърз интернет, бърза храна и бързо излекуване. Това са само част от нещата, които ни трябват ВЕДНАГА.

 

Различните ситуации изискват различна бързина на действие. Ако се ударим или изпитваме силна болка, взимаме спешни мерки. Човекът е така устроен, че не търпи внезапно настъпилия дискомфорт. Бързо решение на спешен здравословен проблем. Това е формулата, по която повечето хора действат.Какво обаче се случва, когато проблемът не е толкова сериозен, не пречи особено и създава дискомфорт само от време на време? Склонността на мозъка да решава най-належащите проблеми и да оставя на заден план незначителните или предизвикващите слаб дискомфорт, играе лоша услуга на здравето. Твърде често в забързаното си ежедневие човек пренебрегва сигналите на организма, че нещо не е съвсем както трябва, че е нужно да се вземат някакви мерки за превенция на развитие на определени здравословни състояния. Внимание на тези знаци се обръща едва, когато вече има силна болка или сериозно заболяване.

 

Но дори и тогава мозъкът ни отказва да приеме времевите ограничения. Иска резултат веднага. И колкото по-бързо, толкова по-добре. Защото, ако резултатът не е скоростен, изобщо не е необходим.Холистичните методи на лечение и в частност хомеопатията предлагат възможности за справяне с редица здравословни проблеми и трайното положително повлияване на здравето на пациентите. Но невинаги резултатите са толкова бързи, колкото човек си мисли, че трябва да бъдат.

 

Пример от практиката

 

Пациентка на 35 години с аритмия. Работата и е свързана с изпълнението на крайни срокове, носи отговорност за подписване на договори и участие в търгове. Чувства се стресирана и напрегната, би искала всички – колеги, клиенти и семейство, да я оставят на мира. Аритмията се появяват периодично и вече продължават повече от 2 години. Направени са необходимите изследвания и не е са установени патологични изменения. Опитала е различни начини на лечение, решила е да пробва с хомеопатия.

 

След първия месец от приема на хомеопатичното лекарство споделя, че няма особена промяна в състоянието и не е сигурна дали да продължи с лечението. При по-подробен разговор става ясно, че като цяло е много по-спокойна. Работата върви по-гладко, справя се доста по-добре под напрежение. Подобрила е комуникацията си с околните. Пациентката е изненадана, когато установява, че всъщност аритмията се проявява по-рядко.

 

Посоченият пример има за цел да покаже различните начини, по които хората възприемат бързото и бавното по отношение на лечението. На практика пациентката е подобрила качеството си на живот като е станала по-спокойна в работата си и в личния си живот. Аритмията, за която се е консултирала с хомеопат, не е изчезнала, но това не означава, че няма настъпило подобрение в състоянието.

 

Възможно ли е здравословен проблем, съществуващ от години, ще бъде излекуван само за един месец?  В практиката действително има и такива случаи. Всеки хомеопат би се радвал, ако може толкова бързо да помогне на всичките си пациенти. Но понякога процесът на оздравяване има различни фази, необходимо е да се премине през различни степени на оздравяване. Лечебното изкуство на хомеопата се състои именно в това да оцени правилно симптомите, да разбере дали има подобрение в картината на пациента и да назначи подходящия начин за продължение на терапията.Твърде често пациентите идват на преглед при хомеопат, след като са преминали през редица други специалисти и нищо не им е помогнало. „Реших да пробвам и хомеопатия”, това е често срещана причина за записване на час при специалист. Хомеопатията предлага възможности за подобряване качеството на живот на пациентите и повлияване на редица хронични заболявания. Но това не винаги става бързо. Особено когато става въпрос за проблем, който се развива в продължение на години.Много е важно човек да си даде сметка, че не може да очаква бързи резултати в лечението, ако е пренебрегвал системно предупредителните сигнали за развитието на хронично заболяване. Защото постигането на бързи резултати не винаги означава постигането на качествени и дълготрайни резултати.

 

А вие бързате ли?

puls.bg

Коментари

Новини Варна