За някои хора лягането в 22,30 часа вечер е почти невъзможно, също както и ставането рано сутрин веднага след първото позвъняване на алармата. Макар мнозина да смятат, че причината се крие в начина на живот учени установяват, че тази склонност се дължи на т. нар. „биологичен часовник“, тоест, определя се от гените.
Навикът да лягаме късно „израства“ с навлизането в по-зряла възраст и изместването на нощните сбирки за сметка на ранните срещи сутрин. Това, за жалост, не се случва винаги. Когато организмът ни казва едно, а социалните фактори налагат друго, може да се стигне до неприятен дискомфорт.
Според специалистите е невъзможно да тренираме организма така, че да станем ранобудни, но има някои тактики, с помощта на които можем да бъдем по-адаптивни.
Според тях можем да опитаме да променим биологичния си часовник с един час. Ето как можем да постигнем това според тях...
Понижаване на телесната температура през нощта
За да заспим и сънят да бъде дълбок, следва да се постигне нормалната дневна телесна температура. Затова физическите тренировки не бива да са късно вечер и къпането непосредствено преди лягане. Важно е още да понижим температурата в жилището.
Да ограничим излагането на светлина вечер
Биологичният часовник се контролира от светлината, без значение какъв е нейният източник. Можем да му помогнем, като намалим излагането на светлина преди лягане.
Да избягваме стимулатори
Това не означава да се изключим за външния свят, но е важно да сме спокойни късно вечер. За целта е препоръчително да избягваме стресиращи мейли, свързани с работата, филми на ужасите, както и напрегнати романи. Те стимулират мозъка, което е сред пречките да заспим, съобщава Puls.bg.
Черно море
Коментари