IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
15:06 | 8 март 2016
Обновен: 22:03 | 29 април 2025

Как прозяването може да бъде полезно?

Може да бъде признак за любов

По материала работи: Юлиян Атанасов
Как прозяването може да бъде полезно?

Прозяването обикновено се приема като признак за летаргия, скука или умора и на него много често се гледа накриво в социалните кръгове. Любопитно е, че то може да бъде полезно за здравето в някои отношения. Ето как умереното прозяване може да подпомогне мозъка и здравословното състояние...

 

1. Повишава притока на кръв и охлажда мозъка

 

Изследователи установяват, че прозяването охлажда мозъка, за да подобри възбудата и умствената активност. Прозяването също така действа и като стимулант на нервната система, тъй като според специалистите има подобен на кофеина ефект. То има свойството да повишава притока на кръв към мозъка.

 

2. Облекчава дискомфортът в областта на ушите

 

Болката и дискомфортът в ушите, както и слуховите проблеми, причинени от промяната в надморската височина, когато сме в самолет и дори в асансьор, могат да бъдат облекчени с прозявка. Всъщност изследователи твърдят, че прозяването е защитен рефлекс на ухото по време на бързи промени в надморската височина или други условия. То помага за изравняване на налягането в ушите.

 

3. Увеличава циркулацията на кислород в мозъка

 

Прозяването внася кислород в организма. Всеки път, когато се прозяваме, се повишава количеството кислород в белия дроб, което помага за елиминирането на натрупвания от въглероден диоксид. Той е известен като „лош въздух“ за белия дроб. Резултатът е повишена циркулация на кислород в мозъка.

 

4. Може да бъде признак за любов

През 2011 г. американски изследователи провеждат проучване, по време на което на 23 шимпанзета показват видеа на индивиди, които се прозяват. Една част от тях са познати на шимпанзетата, а другата част са непознати.

 

Установява се, че шимпанзетата се прозяват повече, докато наблюдават познатите им участници. Според изследователите това означава, че заразителното прозяване е признак за съпричастност.

puls.bg

Коментари

Новини Варна