IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
12:30 | 11 март 2016
Обновен: 18:01 | 6 май 2025

Смяната на часовото време повишава риска от инсулт

Преместването на стрелките с 1 час назад или 1 час напред може да доведе до смущения в съня

По материала работи: Ставри Таргов
Смяната на часовото време повишава риска от инсулт

Преминаването към лятно часово време би могло да доведе до повишен риск от инсулт, сочи ново проучване.

„Предишни изследвания твърдяха, че смущения в циркадния ритъм (цикли на физическите, психическите и поведенческите промени) на човека могат да увеличат опасността от исхемичен инсулт. Поради тази причина ние искахме да разберем дали преминаването към лятно часово време излага хората на риск”, казва авторът на изследването д-р Яри Русканен от Университета в Турку, Финландия.
Според Американската асоциация за сърдечни заболявания исхемичният инсулт представлява около 87 % от всички случаи на инсулт.
За изследването д-р Русканен и неговият екип са анализирали статистиката за инсултите във Финландия от 2004 г. до 2013 г. Те са сравнили процента на мозъчен удар при над 3000 души, хоспитализирани по време на седмицата след смяната на часовото време, със случаите на инсулт при почти 12 000 пациенти, хоспитализирани две седмици преди или една седмица след преминаването към лятно часово време.
Резултатите показват, че общият процент на исхемичен инсулт е с 8 на сто по-висок по време на първите два дни след прехода към лятно часово време.
“Видяхме временно увеличение на честотата на инсултите след преминаването към лятното часово време”, обяснява Русканен пред CBS News.
“Въпреки че от индивидуална гледна точка това малко увеличение на риска от инсулт, което виждаме на ниво популация, да не е основната причина, изследването подчертава значението на нарушенията на съня като рисков фактор за инсулт”, посочва още той.
Изследването показва още, че рискът при пациенти с онкологични заболявания на възраст, по-висока от 65 години, също е повишен, когато говорим за смяната на часовото време.
 Опасността се повишава с над 20% след смяната.
По-възрастните хора с онкологични заболявания попадат в рисковите групи изначално, обясняват специалистите, работили по проучването.
“Тези хора по-често имат затруднения със съня, но може да има и други фактори, като например промени в имунологията, които водят до такива нарушения и допълнително увеличават риска”, пояснява д-р Русканен.
Не е открито обаче увеличение в смъртността от инсулт след преминаването към лятно часово време.
Друго проучване от 2014 г. , публикувано в списание Open Heart, показва, че преместването на часовниците с един час напред през пролетта се свързва и с краткосрочен риск от сърдечен удар.
Важно е да се отбележи, че и двете проучвания не доказват категорично причинно-следствена връзка между смяната на часовото време и появата на инсулт или сърдечен удар, съобщава Puls.bg.
Черно море

Коментари

Новини Варна