154 години от рождението на Генерал Православ Тенев

Непознатата история: Варненецът, герой от Сливница и Люлебургаз, оцелява при атентата в столичния Катедрален храм „Света Неделя“

154 години от рождението на Генерал Православ Тенев

Преди 154 години, на 15 март 1862 г., във Варна се ражда едно момче, което оставя героична диря в българската история - Православ Кръстев Тенев. След като завършва училище в родния си град, той е приет във Военното училище в София. Като юнкер е един от щастливците, които на 30 август 1881 г. са част от тържествения парад в София, на който княз Александър Батенберг връчва първото бойно знаме на училището.

 

След завършването през 1882 г. като младши офицер Православ Тенев служи няколко месеца в 12-а пехотна раховска дружина, след което е преместен в Осми пехотен приморски полк, където остава на служба до 1886 г. 

 


На 19 септември 1885 г. военният министър в правителството на Петко Каравелов – капитан Константин Никифоров, заповядва първите четири дружини от Осми пехотен полк да се отправят в пълния си състав от 32-ма офицери и 3681 низши чинове за град Ямбол. Заповедта е съгласувана с началник-щаба на българската войска капитан Рачо Петров и е съобразена с необходимостта от оказване на евентуално противодействие на Османската империя, която съсредоточава войски по границата от Малко Търново до Горна Джумая. 


Младият офицер Православ Тенев по това време вече е командир на 3-та рота от Осми пехотен полк


В 8 часа на 20 септември заедно с останалите части от полка ротата на Тенев потегля за Ямбол. Полкът е съпроводен на 7 км извън града от хиляди граждани на Варна и жители на околните села. Дружините спазват стриктно зададения от щаба на войската маршрут: на 20 септември привечер пристигат в с. Арнаутлар (днес с. Рудник, Варненска област); на 21 септември преминават през селата Бурунджук (днес с. Просеник, Бургаска област), Кедиклер (днес слято с Поморие) и Бараклии (днес с. Оризаре, Бургаска област); на следващия ден са в град Бургас, откъдето през Айтос и Карнобат е достигнато крайното местоназначение на похода - град Ямбол, на 26 септември.


Краткият преглед на зададения маршрут дава възможност да се пресметне, че личният състав на Осми пехотен полк изминава общо 200 км, т.е. средно по 30 - 40 км на ден, по лоши и разкаляни от падналите дъждове пътища. Въпреки дългите преходи и преживените несгоди те достигат в определения срок крайното местоназначение на похода - град Ямбол.


От съществена важност за изпълнение на поставената задача от Осми пехотен полк е оказаната действена помощ на неговия личен състав от българското население, населяващо земите на юг от Балкана. Нашите сънародници посрещат полка с неописуем възторг и упование, защото вярват, че войската на Княжество България е в състояние да защити Съединението от външно посегателство. На 27 септември 1885 г. княз Александър І прави преглед на командвания от майор Димитър Филов Ямболски отряд. Изразявайки своята удовлетвореност от отличния вид на приморци и проявеното от тях усърдие в ученията, князът ги поздравява и изразява увереността си, че те ще защитят достойно честта на българското оръжие на бойното поле.


Междувременно в началото на октомври 1885 г. става ясно, че Княжество България ще воюва не с Османската империя, а с Кралство Сърбия. 

 

Осми пехотен полк остава съсредоточен на южната граница до началото на военните действия със западната ни съседка на 2 ноември 1885 г. Във военните действия командирът на 3-та рота от Осми пехотен приморски полк Православ Тенев се отличава в боевете при Сливница, Драгоман, Цариброд и Пирот. След войната Тенев е повишен и през 1886 г. става ротен командир във Военното училище в София, на  9-и пехотен Пловдивски (1887 - 1888 г.) и 21-ви пехотен Средногорски полк (1889 г.). 


През 1892 г.варненецът завършва Академията на Генералния щаб в Торино, Италия.

 

Православ Тенев последователно заема длъжностите старши адютант в щаба на 6-а пехотна Бдинска дивизия (1892 -1894 г.), началник на Оперативното отделение в щаба на армията (1895 -1896 г.), началник-щаб на 1-ва пехотна Софийска дивизия (1897 – 1898 г.), началник на административния отдел във Военното министерство (1899 г.), командир на 22-ри пехотен Тракийски полк (1899 – 1902 г.), началник-щаб на 4-та пехотна Преславска дивизия (1902 -1903 г.), командир на 2-а бригада от 9-а пехотна Плевенска дивизия (1903 – 1905 г.) и началник на Канцеларията на военното министерство (1906 -1907 г.). През 1907 г. поема командването на 6-а пехотна Бдинска дивизия (1907 – 1914 г.), с която воюва в Балканските войни (1912 -1913 г.) при Лозенград, Люлебургаз, Чаталджа, Дойран и в планината Беласица. Когато на 15 октомври 1912 г. 3-та армия, в състава на която влизат 5-а пехотна Дунавска дивизия с генерал Павел Христов, 4-та пехотна Преславска дивизия с генерал Климент Бояджиев и 6-а пехотна Бдинска дивизия на генерал Православ Тенев, вече е заела изходно положение за настъпление и се е подготвила да атакува по височините западно от р. Карагачдере, лично командирът на Бдинска дивизия генерал Тенев застава пред бойния ред и със сабя в ръка повежда бойците в атака. Отбраняващата се пред нея турска дивизия ”Ушак” е принудена да отстъпи. Генерал Православ Тенев има голям принос за победата на българската армия при Люлебургаз – Бунархисар, определяна от военните историци като значително достижение на българското военно изкуство. 

 

От 6 март 1914 г. до 15 април 1915 г. е началник на щаба на армията. Има голяма заслуга за възстановяването на материалните загуби след войните, за преработването на оперативните и мобилизационните планове и за превъоръжаването на армията с нови образци оръжие, както и за създаването на Военноисторическия музей.


По време на Първата световна война 


генерал Православ Тенев е началник на Главно тилово управление (1915 – 1917 г.), началник на Македонската военноинспекционна област (1917 г.) и генерал за поръчки в щаба на действащата армия (1917 – 1918 г.). При една своя обиколка в Моравската инспекционна област генералът за поръчки в щаба на действащата армия Православ Тенев вижда, че в казармите си 51-ви полк е запазил много бойни трофеи. Идва му идеята те да бъдат събрани в музей. По негова инициатива главнокомандващият българската армия генерал Никола Жеков издава заповед № 391 от 4 юли 1916 г. за организирането на военен музей. 


На 31 октомври 1918 г. Православ Тенев е произведен в чин генерал от пехотата, след което преминава в запаса. Награден е с военен орден „За храброст“ - III степен, орден „Св. Александър“ -II степен с мечове по средата, V степен без мечове, орден „За военна заслуга“  III степен и IV степен на обикновена лента, орден „За заслуга“ на обикновена лента, а с Указ № 436 от 20 декември 2012 г. на президента Росен Плевнелиев е награден с орден „Стара планина“ I степен с мечове, посмъртно.


Малко хора знаят, че генерал Православ Тенев е бил ранен при атентата в катедралата „Света Неделя” на 16 април 1925 г. 


Героят от Сливница и Люлебургаз ген. Тенев оцелява по чудо в този кървав Велики четвъртък, когато дейци на комунистическата партия взривяват столичния Катедрален  храм „Св. Неделя“ (“Св. Крал”). Злодейството е осъдено като най-смъртоносен терористичен акт, при който загиват над 200, а ранените са над 500 – представители на българския военен, политически и обществен елит.  Само за миг загиват повече български генерали и офицери, отколкото във всички войни в новата ни история. Голяма част от жертвите са ветерани, кавалери на ордена „За храброст“, герои от Сръбско-българската, Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война.  Загиват много жени и деца, ученици, студенти и  военноинвалиди.


Генералът от пехотата Православ Тенев умира на 25 декември 1942 г. в София.

 

МАРИЦА ГЪРДЕВА


Източник снимки: ДА „Архиви“.

 

Новини

Коментари

Живот
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата