IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
20:12 | 24 март 2016
Обновен: 17:16 | 30 април 2025

Кога трябва да пробият детските зъбки?

Пробивът на всички централни резци става в 6.-8. месец

По материала работи: manager
Кога трябва да пробият детските зъбки?

Нашата усмивка е продукт на хиляди години еволюция. Характерното за нея е, че се сменят две съзъбия – временно (млечно) и постоянно. Заради това човешкото съзъбие се нарича дифиодонтно – с две съзъбия. Друга негова характеристика е, че е хетерогенно – има различни зъбни групи. При временните зъби това са групите на резците, кучешките и кътниците (моларите). В постоянното съзъбие се добавя още една група – тази на предкътниците (премоларите).
 
В индивидуалното развитие се различават три периода в оформянето на зъбните редици:
 
1. Временно съзъбие
 
Неговото оформяне започва с пробива на първия резец – обикновено долния централен резец. Пробивът на всички централни резци става в 6.-8. месец. Следват страничните резци (вторите) – между 8. и 12. месец. Временните кучешки зъби пробиват в периода 12.-16. месец. Следващите зъбки, появяващи се в детската уста, са тези от групата на временните молари. Първият и вторият временни молари се появяват респективно в периодите 16.-20. и 20.-30. месец. Тези периоди са средностатистическа норма - възможни са вариации от няколко месеца.
 
По този начин завършва оформянето на временното съзъбие - когато детето е на 2,5-3 години. Започва периодът на стабилно временно съзъбие, което наброява двадесет зъбчета. Той продължава, докато в устата не се появи първият постоянен зъб.
 
2. Смесено съзъбие
 
Този период в развитието се характеризира с присъствието на временни и постоянни зъби в устата. Той е изключително важен, тъй като през него се извършва усилен растеж на челюстите, за да могат те да поберат по-обемните постоянни зъби.
 
Смесенното съзъбие започва с появата на първия постоянен зъб в устата. Това става през шестата година. Най-често това е шестият зъб - първият постоянен молар. Често родителите не разбират, че детето има вече постоянен зъб. Това довежда до проблеми, тъй като той се намира назад в устата, а детето все още не мие добре зъбите си. Ако не се обърне внимание в този период, не е необичайно, че "новият" зъб вече е с кариес.
 
Следващите зъби са централните резци - отново на шестгодишна възраст. Страничените резци пробиват на седмата година. Следват първите премолари (четвъртите) и кучешките - съответно на осмата и деветата година. В долна челюст редът им може да бъде разменен. Със смяната на временния пети с постоянния пети през десетата година приключва периодът на смесено съзъбие.

Тези периоди са средностатистическа норма. Според растежа на детето пробивът може да настъпи по-рано или по-късно. Различните автори възприемат за нормални вариации от една до три години в периодите на пробива. Денталният лекар преценява кога има смущения в пробива.
 
3. Постоянно съзъбие
 
Неговата задача е да служи фукнционално и естетически през целия живот на човека. Постоянното съзъбие завършва оформянето си с пробива на седмите зъби на единадесетгодишна възраст. То наброява 28 зъба. През този период настъпва и пубертетът. Той е свързан с най-усиления растеж и развитие - както на челюстите, така и на целия организъм.
 
Ако съществуват зъбни зародиши на мъдреците - осмите зъби, те се очакват да пробият на 18-годишна възраст или по-късно. С пробива си те допълват постоянното съзъбие до 32 зъба. Осмите зъби предлагат изненади, както по отношение на формата и разположението си, така и във връзка с пробива. Описани са и случаи на пробив на мъдреци в напреднала възраст.
 
Грижата за здравето на зъбите започва още във временно съзъбие. Временните и постоянните детски зъби имат равносилно значение за детското развитие и растеж. Здравето на временните зъби ще спомогне за здрава и красива усмивка, когато детето порасне.

 

puls.bg

Коментари

Новини Варна