Как влияят жегите на хората със сърдечни проблеми?

Лятото е най-приятният, но и най-опасен сезон за хронично болните

Как влияят жегите на хората със сърдечни проблеми?

Лятото е най-приятният, но и най-опасен сезон за хората с хронични заболявания. Ритъмът на живот на организма се мобилизира и той се излага на различни рискови фактори. Влиянието на топлинния фактор и слънчевата енергия върху човешкото тяло могат да бъдат изтощителни и потенциално опасни за живота му.
 
При болните със сърдечносъдови заболявания през лятото най-честите обостряния са ритъмните нарушения, поради настъпилата диселектролитемия. При болните със сърдечна недостатъчност често се стига до хипотонични колапси, поради затруднено дозиране на диуретичната терапия. За това е необходима адекватна хидратация през лятото и избягване прякото излагане на топлинните фактори.

Ето някои ценни съвети за справяне с жегата, дадени от puls.bg:

Излагайте се на приятните слънчеви лъчи рано сутрин или в следобедните часове и винаги защитавайте своята кожа


Увеличете приема на течности с поне 1-1,5 литра повече от стандартния си дневен прием


Изберете почивка в планината пред тази на морския бряг. Планинската прохлада има много по-благоприятно влияние за сърцето от летните жеги, които предлага морето. Разбира се дългите планински преходи не са за предпочитане.


За болните на антихипертензивна терапия - намалете дозата на лекарствата на половина и измервайте по-често стойностите на артериалното налягане


Болните с ниско кръвно налягане са също рискова група - приемайте повече течности и белтъчна храна. Това е предпоставка за задържане на водната съставка на кръвта в съдовете.
 
 
Болните с ритъмно-проводни нарушения. Лятото е сезонът с най-много пристъпи на предсърдно мъждене - най-честата ритъмна патология. За тези пациенти е важен редовният прием на терапията. Дехидратацията настъпва най-вече поради загуба на течност чрез изпотяване или загуба на соли и течност поради честите летни ентероколити. Увеличава се вискозитетът на кръвта и с това нараства ембологенния риск при тези пациенти. Резките летни диети могат сериозно да нарушат солевият баланс на организма, а диселектролитемиите са сериозен предразполагащ фактор за възникване на ритъмно-проводни нарушения. Ето защо при тази група пациенти е от съществено значение адекватния прием на течности и богата на соли храна.


Болните с различен клас сърдечна недостатъчност - намалете дозата на диуретика, но не го изключвайте от своята терапия. При най-малко смущение в здравния статус потърсете своя кардиолог.


Лятото е периодът на ухапванията от различни насекоми и сред тях и кърлежи. Бъдете бдителни и не забравяйте, че профилактиката след ухапване от кърлеж е важна и може да ви предпази от развитието на Лаймска болест. В своя краен етап на развитие болестта поразява и сърцето.

Коментари

Живот
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата