Педиатрите все по-често се натъкват на родители, които не искат да имунизират децата си срещу инфекциозни заболявания. Поради тази причина медицинска организация иска да информира родителите и да насърчи ваксинирането, съобщава Reuters. Според проучване, проведено от Американската академия по педиатрия, около три четвърти от членовете на академията са се срещали с родители, които отказват да имунизират децата си през 2006 г. Този брой е набъбнал до 90% до 2013 г.
„Нагласите на родителите към ваксините се променят с течение на времето. Родителските опасеня трябва да бъдат разглеждани внимателно. Родителите най-често забавят имунизациите или изобщо не ваксинират децата си, поради опасения от натоварването на имунната система”, обяснява авторът на изявлението на Американската академия по педиатрия д-р Катрин Едуардс. Най-честите притеснения са свързани с ваксината срещу човешки папилома вирус (HPV). Според голяма част от хората ваксината не е безопасна и дори повишава сексуалната активност. „Родителите трябва да са спокойни, че ваксината е безопасна и няма никакви доказателства, че увеличава сексуалната активност. Тези опасения трябва да се разсеят”, подчертава още д-р Едуардс.
Около 94% от анкетираните педиатри през 2013 г. са заявили, че са се опитали да ограмоят родителите, които отказват имунизацията на децата си. Успех е имало при около една трета от случаите. „Родителите, които имат каквито и да е било притеснения относно ваксините, трябва да непременно да ги обсъдят с педиатрите”, категорична е д-р Катрин Хаф-Телфорд – водещ автор на изследването. Вследствие на тази тенденция, се наблюдава и друга – около 12 на сто от педиатрите, участвали в проучването, са спрели да работят с родителите, отказали да ваксинират децата си.
puls.bg
Четете още: По какво си приличат бременните жени и малките деца?