IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
12:53 | 3 октомври 2016
Обновен: 19:12 | 10 май 2025

Сауната стопява артритната болка и стреса

Носи потенциални ползи и за сърцето

По материала работи: Ставри Таргов
Сауната стопява артритната болка и стреса

 

Сауната представлява стая, загрята до температура между 70 и 100 градуса по Целзий. Относителната влажност в повечето сауни е между 10 и 20%, но има и такива, в които влажността е по-висока. Типичен пример за това са турските сауни.

 

Използването на сауна може да повиши температурата на кожата до 40 градуса, което води до обилно изпотяване. Пулсът се ускорява, когато организмът се опитва да се охлади, а потта, която се отделя, може да достигне и до половин литър за кратък период от време, прекарано в сауната.

 

Когато седим в сауната, кръвоносните съдове се разширяват и сърдечната честота се ускорява. По този начин се стимулира и кръвообращението.

 

Повишеното кръвообращение може да облекчи болката в мускулите, да подобри ставното движение и артритната болка. Топлината може и да насърчи релаксацията на организма.

 

Потенциалните ползи за здравето от сауната включват и намален риск от достигане до летален изход, вследствие на сърдечносъдово заболяване. Това става ясно от данни на финландско проучване, поместено в JAMA.

 

За неговите цели са проследени 2 315 мъже от 42- до 60-годишна възраст за период от 20 години. Общо 929 от тези пациенти достигат до летален изход, вследствие на заболяване на сърцето, артериите или от внезапна сърдечна смърт. Взета е предвид честотата на използване на сауна, която е веднъж, два до три пъти седмично и четири до седем пъти седмично.

 

След като изследователите включват и съответните рискове, отнасящи се до сърдечносъдовото здраве, става ясно, че повишената употреба на сауна се свързва с намален риск от фатални сърдечносъдови заболявания.

 

Според една от теориите седенето в сауната може да има ефект върху сърдечносъдовата система, подобен на умерената физическа активност. Сърдечният ритъм може да достигне до 150 удара в минута, а това означава, че сърцето изпомпва по-голямо количество кръв. Кръвообращението се повишава по подобен начин, както и при ефекта от физическите упражнения.

 

Според друга теория употребата на сауната подобрява функцията на клетките в сърдечния мускул. Клетките в артериите играят роля по отношение на количеството кръв към сърцето. Подобряване функцията на тези клетки може да стимулира и тази на сърцето.

 

Сауната намалява и нивата на стреса, което също се отразява благоприятно върху сърдечносъдовото здраве.

Puls.bg

Още по темата   За какво да внимаваме в сауната
 

 

Коментари

Новини Варна