Най-скъпата кола в света

Ferrari 250 GTO е на път да бъде продадена за 45 млн. паунда

Най-скъпата кола в света

Класическо Ferrari 250 GTO най-вероятно ще се превърне в най-скъпият автомобил в света, след като бе продаден за 45 млн. паунда. Колата е произведена през 1962 г. и в последните години бе eдин от най-преследваните от колекционерите автомобили, защото е второто произведено 250 GTO. Припомняме, че от модела са сглобени само 36 автомобила.

 

Колата е участвала в „24 часа на Льо Ман“ и в „24 часа на Сибринг“, като въпреки възрастта си от над 50 години, автомобилът все още способен на ускорение от 0 до 100 км/ч за около 6 секунди, както и на максимална скорост от 273 км/ч.

 
В момента легендарният автомобил се продава, което не се е случвало в последните 20 години. Джон Колинс, който стои начело на специализирания сервиз за модели на Ferrari – Talacrest – продава колата за повече от 45 млн. паунда.
 
„Доста дълго търсих 250 GTO и изведнъж се появи тази кола – втората, която Ferrari са произвели от този модел,“ споделя Колинс. „Това е едно красиво Ferrari, което може да бъде определено като Светия граал на класическите автомобили. Това се дължи и на великата му състезателна история – шесто място в крайното класиране в Льо Ман и първо място в своя клас в Сибринг.

„Вече получих една оферта за колата и съм сигурен, че тя ще предизвика интерес. След тазгодишните президентски избори американците търсят начини да инвестират в имущество, а колите са много по-добър вариант от скучна картина, закачена на стената,“ допълва още собственикът.
 

 
Обикновено, в редките случаи, в които се продава Ferrari 250 GTO, търгът се провежда при затворени врати и няколко брокера, наети от най-богатите колекционери, наддават за машината. Смята се, че това е първият случай в последните 20 години, в който GTO ще смени собственика си на отворен търг в Англия.
 
 
През 2014 г. Аукционна къща Bonhams продаде един такъв автомобил в Щатите за 38 млн. долара (30 млн. паунда). Последният търг, на който е продадено 250 GTO преди това, е проведен през 1990 г.

 

Колата от снимките е произведена през март 1962 г. И е била използвана от Ferrari за тестове. Впоследствие е продадена на Луиджи Чинети и неговия легендарен състезателен отбор North American Racing Team.
 
 
Това е първото GTO, което е използвано в състезание. Зад волана е седял Фил Хил, който е спечелил първото място в своя клас и второто място в общото класиране на 12-часовото състезание за издръжливост в Сибринг.
Колата стартира и в „24 часа на Льо Ман“ през 1962 г., където завършва трета в своя клас и шеста в крайното класиране. Между 1962-а и 1965-а машината е печелила няколко места на подиума с различни пилоти зад волана.
 
 
През 1969 г. това GTO е протатено за 4345 паунда, а година по-късно отново е сменило своя собственик – този път за 8850 паунда. През 1975 г. Машината е купена от Стив Гризуолд за 10 460 паунда. Той е реставрира и я продава три години по-късно за 100 500 паунда.
 
 
През последните 40 години автомобилът е бил показван много пъти на изложения за класически автомобили и е бил част от няколко музейни експозиции.
 
 
С цената си от 45 млн. паунда, това Ferrari 250 GTO е точно 245 пъти по-скъпо от чисто ново Ferrari 488 и 4500 пъти по-скъпо от Ford Fiesta – най-популярният автомобил в Англия.
 
 
Новини

Коментари

Живот
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата