Четвърто поред издание на националното състезание „Варна спагети Енджиниъринг“ се състоя във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. И тази година организаторите от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ успяха да провокират нестандартното мислене и въображение на младите хора, обучаващи се в професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия“. Състезанието е най-успешният формат за творчество и креативно мислене на новото поколение строителни инженери и архитекти.
Инициативата обедини усилията на ученици, студенти и професионалисти за създаването на уникални строителни конструкции от… спагети. В надпреварата участваха ученици от девет професионални гимназии по архитектура, строителство и геодезия. Те трябваше да направят съоръжения от спагети и други регламентирани материали с въртящи се части, отговарящо на правилата и критериите за оценка като сложност, височина, икономичност и динамични натоварвания. Александра Стефанова е ученичка от софийската Гимназия по строителство, архитектура и геодезия. Тя й отборът й направиха небостъргач с височина 2 метра и 14 сантиметра. Използвали са само 330 грама спагети.
„Изключително интересно е като концепция – да строиш едва ли не с подръчни материали. Да се направи макет и да се използва за големи строежи“, каза Александра Стефанова.
Тази година в надпреварата се включиха и 11 студентски отбора, два от които съставени от “Еразъм” студенти от Испания, Латвия, Казахстан и др. Те трябваше да изработят мостове.
„Взехме идеята от „Тауър Бридж“ в Лондон, който е на река Темза. Механизма го сменихме като вертикален, могат да минават големи кораби“, добави студентът Димитър Димитров.
Изградените конструкции бяха оценявани от авторитетно жури с председатели арх. Виктор Бузев – гл. архитект на община Варна, и инж. Христо Димитров – председател на КСБ – Варна, и членове: инж. Марина Георгиева от Българския съвет за устойчиво развитие, Галин Колев – представител на фирма „Строителна химия – България“, инж. Светлана Николчева – зам.-председател на КИИП, и Дария Михалева – преподавател в катедра „Строителство на сгради и съоръжения“.
„За първа година нито един от обектите не пострада при изпитанията за земетръс. Това е много хубаво и означава, че младите имат сериозно мислене и знания по механика“, коментира арх. Виктор Бузев.
Някои от нестандартните строителни конструкции са наистина уникални и напълно приложими в градска среда. Защо не и да ги видим отново някой ден не като макети и, разбира се, не от спагети.
Радослава Христова
Още по темата: 2,52 метрова кула от спагети издържа на земетресение от 9 степен по Рихтер (СНИМКИ)
Коментари