Навиците, свързани със съня сред хората в различните краища на света, разкриват изследователи. Те анализират данни, събрани от приложение. От анализа става ясно, че холандците прекарват почти цял час повече, в сравнение с хората в Сингапур и Япония. Посочва се още, че жените спят повече от мъжете, като най-малко сън си набавят мъжете на средна възраст. Според изследователите тези данни може да се използват в борбата с глобалната криза на съня. Специалистите от Мичиганския университет в САЩ създават приложението през 2014 г, като целта е да помогнат на хората да се справят със страничните ефекти от часовата разлика. Потребителите обаче решават да споделят данни за своите навици, свързани със съня.
Изследователите съобщават още, че хората в Япония и Сингапур спят средно по седем часа и двадесет и четири минути, докато при тези в Холандия цифрата е осем часа и дванадесет минути. Във Великобритания за почивка през нощта отделят средно малко под осем часа, а французите – съвсем малко повече от тях. Оказва се също така, че времето, в което лягаме, има най-голямо влияние относно продължителността на съня. Колкото по-късно си лягаме, толкова по-малко е времето за сън, който получаваме. Часът, в който се събуждаме, изглежда има малък ефект относно продължителността на съня.
Изследователите поясняват, че има конфликт между желанието ни да стоим будни до късно и „настояването“ на тялото да станем сутринта. Те поясняват, че в това се състои кризата, свързана със съня, в световен мащаб.От направения анализ става ясно още, че жените спят с около 30 мин. повече всяка нощ, в сравнение с мъжете, особено между 30 и 60 години. От друга страна, хората, които прекарват повече време на слънчева светлина, са склонни да си лягат по-рано. Данните са публикувани в Science Advances.
puls.bg
Четете още: Поляк почина в кръчма, възкръсна, върна се да си допие
Коментари