Дезинфектантите за ръце са удобни, особено когато наблизо няма сапун и течаща вода. Възможно ли е честата им употреба да ни навреди и трябва ли да ги избягваме? Тези продукти съдържат съставки като алкохол, който обикновено е 70% и целта му е да унищожава микробите. Ако се остави върху кожата на ръцете за 30 сек. или повече, може да елиминира 99,9% от наличните бактерии, дори и някои грипни вируси. Познати са и неалкохолни дезинфектанти, съдържащи други съставки, които също биха могли да предотвратят разпространението на бактериите. Дезинфектантите за ръце не са ефективни за почистването на силно замърсени ръце, както при наличието на кал. Тези продукти работят по-добре, когато няма видими замърсявания.
По време на австралийско проучване от 2009 г. ваксинирани медицински служители замърсяват ръцете си с грипен вирус. Те са разделени на няколко групи, като първата от тях измива ръцете си със сапун и вода, след което ги подсушава с кърпа, с останалите биват третирани с дезинфектанти, съдържащи различна комбинация от химични вещества. Участниците в контролната група не почистват ръцете си с нищо. Очаквано се оказва, че доброволците в контролната група имат най-много ДНК на вируса по ръцете си, а най-малък е броят им при участниците, които мият ръцете си със сапун и вода. Въпреки че дезинфектантите могат да унищожат микробите, сапунът и водата всъщност ги премахват от ръцете. Това е най-ефективният метод за контрол на инфекциите.
Температурата на водата има ли значение?
Оказва се, че горещата вода може да елиминира бактериите, но това се случва при 99,98 градуса по Целций, което причинява изгаряне на кожата. Затова е препоръчително да се използва хладка вода и сапун.
puls.bg
Четете още: Венеция – град на гондоли и канали
Коментари