Как да кихаме, без да заразяваме другите?

Възпитанието изисква всеки да си носи носни кърпички

Как да кихаме, без да заразяваме другите?

 

При кихане се отделя своеобразен „облак“, съдържащ микроскопични капчици вода, назални секрети и нерядко микроорганизми, водещи до различни заболявания – патогени.

 

Кихавицата събира тези свои частици не само от носните пътища, но и от повърхността на лигавицата на гърлото. В едно стандартно изкихване има около 40 000 водни частици с различен размер. Повечето от тях са по-малки от 100 микрона, не могат да бъдат видени с просто око. По-тежките, под действието на гравитацията, бързо се насочват към земята. По-леките, с диаметър около 5 микрона, се задържат във въздуха или се разнасят из цялото помещение с помощта на въздушното течение. 

 

Ако кихащият е болен от инфекциозно заболяване, предаващо се по въздушно-капков път, например грип, една- единствена кихавица може да съдържа над 20 милиона отделни вирусни частици. Разнасяни с помощта на микроскопичните капчици, те могат да оцелеят във въздуха с часове, понякога – с дни.

 

Ако бъдат вдишани, водните капчици, пренасящи вирусни частици, полепват по стените на въздухоносните пътища: достатъчно е само един вирус да зарази една клетка от епителната тъкан и честито: налице е инфекция. Дали тя ще се развие до болестно състояние, зависи от много фактори: колко вирусни частици са вдишани, общото състояние на организма, силата на имунната система и др.

 

През студените сезони възпитанието изисква, не случайно, всеки да си носи носни кърпички. Ако не са налични хартиени кърпички, салфетки или други хигиенни средства за целта, позволено е кихавичният облак да бъде спрян с ръка. Тя обаче трябва да бъде щателно измита след това – преди миенето с нея не трябва да се пипат други предмети, особено дръжки на врати, клавиатури, телефони и др. Когато това не е опция обаче, учените предлагат да се киха или в ръкава на носената дреха, или ръката да се свие в лакътната става и с предмишницата и бицепса да се прикрият носа и устата, а главата да се наведе надолу. Нехигиенно за извършителя, но може би  спасително за околните.

 

Макар да не спират 100% от патогените в кихавицата, тези действия могат силно да ги ограничат и да понижат шанса за заразяване на други хора – семейство, приятели, колеги и дори непознати на улицата – никой не заслужава да се разболее само защото някой не знае как да киха.

Puls.bg


 

Новини

Коментари

Живот
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата