Ново изследване посочва, че проявите на умерени изблици на гняв се свързват с около 50% по-нисък риск от развитието на сърдечносъдови заболявания и нефатални сърдечни пристъпи. Била установена дори пропорционална зависимост между честотата на случаи на гневни изблици и понижената честота на мозъчни инсулти, спрямо хората, които потискат емоциите си.Изследването, дело на учени от Harvard School of Public Health, заключва, че досегашните медицински разбирания за връзката между гнева и сърдечносъдовото здраве са много по-сложни, от колкото се приема.Досегашните изследвания акцентирали върху идеята, че хроничния гняв е съпроводен от голяма група стресови фактори, които увреждат сърдечносъдовата функция. Ограничен бил и броя на разработките, даващи яснота върху различните типове гняв и влиянието им върху здравето.
Участниците в изследването, 23 522 на брой, били на възраст между 50 и 85 години. Те попълвали въпросници, с отговори като „Често се карам с други“, „Не съм конфликтна личност“, „Правя неща като тряскане на врати“, „Понякога не мога да сдържа гнева си“ и др. Били прегледани в най-малки детайли здравословното състояние и медицинска история на участниците. Сред здравите мъже, без предходни сърдечносъдови заболявания била установена липса на връзка между нивата на гняв, тяхното проявление и защитните ефекти, които учените търсели. При мъжете с история на кардиологични заболявания, които докладвали за най-високи нива и честота на гневни изблици се наблюдавали силно завишена честота и инцедентност на сърдечносъдови заболявания.
Те обаче не съвпада с данните за мъже, докладващи по-редки изблици на гняв, които имали не само в пъти по-ниска инцедентност на подобни заболявания спрямо по-гневливите, но и по-малък статистически риск от развитието им спрямо здравите мъже в изследването. Учените заключват, че досегашното схващане за връзката между гняв, проявленията му и опасностите за здравето са нереалистични. Може би потискането на тези негативни емоции е по-опасно за сърдечносъдовото здрави от умеренето им, нечесто провление, но за това са нужни допълнителни проучвания.
Във всеки случай, не бива да се забравя, че вероятността от сърдечен удар е 8,5 пъти по-висока в двата часа след натоварваща, стресираща ситуация с гняв и викове. Научната група от Харвард предполага, че потискането на тези емоции може да има също толкова негативни резултати за здравето, а умереното „изпускане на пара“ може дори да бъде от полза за сърдечносъдовата система и да понижава нивата на стрес за тялото.
puls.bg
Четете още: 3 са зодиите, които ще ви останат приятели за цял живот
Коментари