Над 25 000 нови дела са постъпили в Районен съд - Варна през 2018 г., което е с 1 % по-малко спрямо предходната 2017 г. и със 7 % повече спрямо 2016 г., каза Ерна Якова – председател на РС – Варна и отбеляза, че медиацията, като алтернативен метод за решаване на спорове продължава своето реално проявление.
През 2018 г. центъра по медиация към съдебния район само по дела на районния съд са постъпили заявления 62 дела. Проведени са 126 медиационни срещи и в резултат има 30 споразумения.
Разкритата през 2016 г. „синя стая“, която се използва за разпити и изслушване на деца при щадящи условия също функционира успешно, подчерта съдия Якова.
Тя допълни още, че във връзка с проблема за младежкото правосъдие Районен съд – Варна, създаде специализирани съдебни състави, които разглеждат дела с участието на младежи. В рамките на проекта са разгледани около 900 дела, по-голямата част от които са от сферата на гражданското право.
В гражданско отделение са постъпили 19 322 дела като 900 от тях са искови, административни и охранително производства, а останалите са образуване при подаване на заявление. Наблюдава се увеличение с около 1/3 на исковете за установяване съществуване и вземане – над 1600 дела.
За сметка на това за поредна година се констатира намаление при групата дела, включваща исковете за установяване на недължимост на парични суми, насочени към доставчиците на битови и телекомуникационни услуги. Образуваните съдебни производства от този вид са 592 при средно около 1000 – 1400 през последните 3 – 4 г.
Има намаление при исковите по Кодекса на труда с 15 броя.
Делата за домашно насилие са 225 или с 10 повече спрямо предходните две години. В РС – Варна, делата за домашно насилие се разглеждат от специализирани състави, отбеляза съдия Десислава Жекова и допълни, че от тези 226 дела при 57 от тях е имало искане за защита на дете при домашно насилие. Налице е значително увеличение на делата, образувани по молби за разрешения по Семейния кодекс за разпореждане с имущество на непълнолетни лица – над 1000 годишно, при около 600 – 650 дела в предходните периоди.
Известно увеличение е налице и при съдебните производствата по Закона за закрила на детето и Закона за социалното подпомагане, с предмет постановяване или прекратяване на мерки за закрила на деца и на пълнолетни лица постановени под пълно запрещение, които са с около 15% повече – общо 222 дела.
Малко над 800 общо са постъпилите дела за разтрогване на брак, като с 32 повече са делата за развод по взаимно съгласие, докато с 45 броя намаляват делата за развод и недействителност на брака.
Прави впечатление тенденцията на делата при спор за родителски права между родители без сключен граждански брак както и режимни отношенията между баба и дядо и дете.
В наказателното отделение постъпилите дела през 2018 г. са малко под 6000 като през 2017 г. техният брой е бил 6670, каза съдия Силвия Обрешкова.
По реда на съкратеното съдебно следствие са решени 42% от делата, при 46% за миналия отчетен период. Със споразумения са приключени 644 дела, при съответно 659 и 791 бр. за предходните две години.
С 25% се е увеличил броят на наказателните дела от частен характер. Това са дела за деяния, които се преследват по частен ред по тъжба на граждани - за обида или клевета - 88 бр. са постъпилите през годината. Намалява броя на внесените в съда преписки от МВР по Указа за борба с дребното хулиганство. През 2018г. те са 35, при над два пъти повече през предходните 2 г.
Исканията за налагане на принудителни медицински мерки на отделни лица са 183 като се наблюдава 9% ръст спрямо миналата година.
Без промяна в статистическите стойности са делата за притежание на наркотици (по около 100 дела годишно), за посегателства срещу собствеността – кражби, грабежи, обсебвания и измами (по около 350 – 400 дела годишно), за престъпления по транспорта по около 300 дела годишно.
Продължава ангажираността на съда с безвъзмездно партньорство в различни образователни инициативи и проекти, свързани с повишаване на правната култура.
Андрей Андреев
Коментари