Във фоайето на база Младежки дом – Варна, 16 визии, събрани в 8 пана, разказват истории, посветени на живот #БезОтпадъци.
Изложбените пана съдържат интересна образователна информация за това кои продукти могат да се рециклират и кои не, както и идеи как да живеем в по-чисти и по-красиви места.
Наситени с много цвят, динамика и експресивност, красивите модули ще помогнат на гражданите да научат и черната статистика за отпадъците или „Мръсните истини за боклука“.
Изложбата #БезОтпадъци е по средата на своята обиколка из България, която започна юни месец от Пловдив, премина през Силистра и в края на август бе позиционирана във Варна, където ще остане в рамките на две седмици.
Следващите спирки на изложбата са Добрич и Шумен, с което тя ще направи пълна обиколка на всички градове от проекта “_Място България“, като таблата остават в рамките на няколко седмици във всеки един град.
Четири варненски организации са партньори по програмата „_Място България“ и чрез различни дейности и подходи успяват да провокират варненци да имат отношение към средата, в която живеем, нейната красота и естетика, особено морските територии.
Морски клуб „Приятели на морето“ организират активни плажни кампании за ангажиране на плажуващи и плажни заведения относно чистотата на плажовете и морето, извършват подводни почистващи акции с водолази, и доброволчески обучения и акции за ангажиране на младежи в темата за опазване на морето.
Сдружение Пауър Джъмп правят провокативни герила маркетинг кампании и почиствания в рамките на партньорски събития, по време на които със своята пътуваща триколка с кошове за разделно събиране на отпадъци, гигантски фасове инсталации и атрактивни спортни дейности, привличат вниманието на гражданите специално върху казуса с фасовете като отпадъци.
Школа по изкуства Дедал участват в проекта със специална селекция от филмовия фонд на своя международен фестивал за късометражни филми „Карантината“, които засягат темата за отпадъците, морето и човешката намеса.
Техните филми бяха излъчени както на територията на Варна, така и по Северното черноморие, а през септември ще гостуват в Добрич.
Четвъртият варненски партньор е фондация Мейдей, ангажирана с облагородяването на занемарени квартални пространства с помощта на местната общност.
Екипът на фондацията вече стартира активно дейности в два квартала – квартал „Успех“ в района на Тих труд, и района на Руските блокове до читалище Христо Ботев, в които се изчистват замърсени територии, облагородяват се зелени площи и се адаптират неизползвани пространства за социализация и дейности на открито.
Черно море
Коментари