Културният сектор във Варна ще получи по-голямо финансиране през 2025 г., стана ясно на днешното заседание на ПК „Култура и духовно развитие“, на което беше одобрен проектобюджетът за култура за тази година. Според приетата финансова рамка общият бюджет по функцията „Култура, спорт, отдих и религиозни дейности“ е над 31,5 млн. лева, което е увеличение с близо 4,8 млн. лева спрямо предходната година. От тази сума, над 16,17 млн. лева са отделени изцяло за културната сфера.
Увеличението на средствата е с 2,83 млн. лева в сравнение с 2024 г., когато за култура са били предвидени 13,34 млн. лева. Само програмата на Община Варна за международни и местни културни прояви възлиза на 5,05 млн. лева – с 640 хил. лева повече, или 14,5% ръст спрямо миналата година. В тази сума влиза и бюджетът на общинския фонд „Култура“, който е увеличен на 1,9 млн. лева, спрямо 1,8 млн. лева за 2024 г.
Значителен дял от бюджета е насочен към институционалната издръжка: 5,7 млн. лева са заделени за музеи и галерии с регионално значение, 2,5 млн. лева – за читалища, а близо 2,4 млн. лева ще получат библиотеките в града. Разходите за варненския зоопарк, който също е част от функцията и ежегодно се посещава от над 180 хил. жители и гости на града, са планирани в размер на 1,27 млн. лева.
Финансирането на културата от местни приходи нараства и през 2025 г. достига 2,33% от общинския бюджет, спрямо 1,7% през предходната година и 1,18% през 2023 г. Делът на държавната подкрепа също е 2,33%, т.е. има еднакъв процент и от държавата, и от общината за финансиране на културната дейност.
По време на заседанието бе изтъкнато, че предстоят и инвестиции в културната инфраструктура на Варна. За основен ремонт и преустройство на къщата на създателя на Морската градина Антон Новак са отделени 76 180 лева, а за покрива на сградата на ул. „Крали Марко“ – 271 хил. лева. Предстои да се реализират мерки за енергийна ефективност в НЧ „Христо Ботев“ – общо 787 хил. лева, от които 306 хил. лева са съфинансиране от Общината.
Бюджетът предвижда финансиране и за основни културни инфраструктурни обекти: за реконструкцията на Летния театър са предвидени близо 2,1 млн. лева, като това ще покрие мостово финансиране, проектиране и съпътстващи дейности. За сцена „Филиал“ към ДТ „Стоян Бъчваров“ са заложени 378 хил. лева.
Комисията даде също съгласието си за финансиране на културни прояви, които ще се реализират в периода преди приемането на бюджета за 2025 г. Одобрените разходи в размер на 653 500 лева ще осигурят безпрепятственото провеждане на ключови събития през май и юни, които са важна част от културния календар на Варна.
В дневния ред на днешното заседание беше разгледано и предложението образът „Ахинора“ – първият инфлуенсър в България, създаден с помощта на изкуствен интелект, да бъде обявен за дигитален посланик на Варна. Общинските съветници дадоха положително становище, но темата предстои да бъде обсъдена и от други постоянни комисии. Ако получи окончателно одобрение, Варна ще стане първият град в света с официален дигитален посланик.
Сред разгледаните въпроси на заседанието бяха и искания за осигуряване на средства за ремонтни дейности в НЧ „Прогрес 1927“ в кв. „Виница“ и НЧ „Васил Левски“ в кв. „Галата“. Общинските съветници изразиха подкрепа, като необходимото финансиране ще бъде търсено при първата актуализация на бюджета след неговото окончателно приемане за 2025 г. Средства ще се търсят и за реконструкцията на вентилационни уредби – зала, сцена, склад костюми, в НЧ „Отец Паисий“.
Коментари