В навечерието на светлия празник на българската просвета и култура 24 май, за първи път във Варна се организира Празнично четене на Библията „В началото беше Словото“. Събитието се проведе в галерия „Графит“ и бе част от честванията по повод 1160 години от покръстването на българите и 1170 години от създаването на глаголицата.
С Празничното четене на Библията „В началото беше Словото“ се почете делото на Светите братя Кирил и Методий, които ни дадоха писменост и преведоха Библията, за да се утвърди християнството и просвещението сред народа ни.
Културни дейци, общественици, духовници, музикални дейци, лекари, учители, архитекти, политици, спортисти и треньори, сред които носители на награда „Варна“ и почетни граждани на града, прочетоха избрани текстове от Свещеното Писание.
Освен на духовните послания от Книгата на книгите, Библията, публиката се наслади и на изпълненията на Квартет „Варна“. Те изпълниха три произведения от „Пет скици“ на Марин Големинов и „Седем пиеси“ на Панчо Владигеров.
Преди 12 века Божието слово и християнската просвета създават предпоставките за изключителен културен подем, който дава основание на историците да нарекат този период Златен век на българската култура.
Днес говорим за общоевропейски ценности, но сякаш забравяме, че това са християнските ценности и морал, в които народът ни е бил възпитаван столетия наред чрез достъпа си до Словото Божие, Библията.
Затова желанието на Организационния комитет на Празничното четене на Библията е това събитие да стане ежегодно, за да бъде издигнат авторитета на Словото и да се насърчат моралните ценности и християнските добродетели сред обществото ни, каквато беше мотивацията в дейността на светите братя и техните ученици.
Коментари