Съветниците дадоха също съгласието си да се промени името на ПГИ „Д-р Иван Богоров“. От учебната 2025/2026 г. училището ще се нарича Професионална гимназия по икономика и технологии „Д-р Иван Богоров“ – Варна/Снимка: АРХИВ
Най-голямата част от парите са предназначени за училищата – 184,6 млн. лева, следвани от 98,8 млн. лева за детски градини
Близо 290 млн. лева са предвидени за образование в бюджета на Община Варна за 2025 г., което го прави най-голямото перо с относителен дял от 41,7% от общата финансова рамка. Образованието остава водещ приоритет за общината, като средствата по това направление бележат значителен ръст – с 26,4 млн. лева повече спрямо предходната година. Това стана ясно по време на днешното заседание на ПК „Наука и образование“, на което беше приета финансовата рамка за функция „Образование“ за тази година.
Най-голямата част от средствата са предназначени за училищата – 184,6 млн. лева, следвани от 98,8 млн. лева за детски градини. Малко над 1,3 млн. лева са заделени за стипендии на ученици и 1 млн. лева – за общежития.
Капиталовата програма за функция „Образование“ възлиза на 12 милиона лева, като от тях 1,8 млн. лева са предвидени за основен ремонт, а 10,2 млн. лева – за придобиване на дълготрайни материални активи. Инвестициите са насочени към подобряване на материално-техническата база в образователните институции с фокус върху създаване на съвременна и безопасна среда за ученици и учители.
Сред основните инфраструктурни проекти са изграждане на нови сгради и ремонти в детски градини. За нова сграда на ДГ №48 „Ран Босилек“ в с. Тополи са предвидени 2,8 млн. лева, за нов обект към ДГ №17 „Д-р Петър Берон“ – 1,83 млн. лева, а за нов корпус към ДГ №39 „Приказка“ – 1,3 млн. лева. Около 370 хиляди лева Община Варна планира да инвестира в ремонтни дейности в ДГ №44 „Валентина Терешкова“.
Продължава и развитието на общинските образователни програми, за които в проектобюджета са заложени общо 1,26 млн. лева. Тази година ще бъдат реализирани програмите „Младежки дейности 2025“, „Програма за мерките за насърчаване творческите заложби на ученици и студенти с изявени дарби през 2025 г.“, „Програма за приобщаващо образование на деца, ученици и студенти и в неравностойно социално положение през 2025 г.“, „Програма за квалификация и насърчаване на педагогическите специалисти в община Варна през 2025 г.“.
В рамките на заседанието беше одобрено предложение от председателя на комисията Владислав Бакалов и общинския съветник Жечка Георгиева за оптимизация на разходите по Програмата за квалификация на педагогическите специалисти. Редуцирано бе финансирането за обучение на педагози и директори, като освободените средства бяха насочени за неотложни ремонти на детски градини.
Комисията одобри и предложение за разширяване на системата за прием на първокласници с над 300 нови адреса. Става въпрос за наскоро регистрирани адреси на територията на общината – предимно в периферните райони на Варна, някои местности, както и в селата Звездица, Тополи и Константиново. Промяната се налага, тъй като местоживеенето на детето е основен фактор при класирането за прием в първи клас.
Съветниците дадоха също съгласието си да се промени името на ПГИ „Д-р Иван Богоров“. От учебната 2025/2026 г. училището ще се нарича Професионална гимназия по икономика и технологии „Д-р Иван Богоров“ – Варна. Смяната на името се прави, за да се отговори на нуждите на пазара на труда. Освен традиционните икономически професии и специалности постепенно през годините в училището са включени и нови професионални направления.
Коментари