IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Новини Варна
13:23 | 10 ноември 2015
Обновен: 11:33 | 30 април 2025

Битката при Варна – първият пример за обединена Европа

Народите на Стария континент трябва да бъдат заедно, за да защитят европейската цивилизация и християнските ценности, убеден е директорът на Парк-музея на бойната дружба Марин Костов

По материала работи: Слав Велев
Снимка Пламен Гутинов

ПОЛИНА ПЕТРОВА

Снимки ПЛАМЕН ГУТИНОВ


Битката при Варна през 1444 г. е уникална с това, че е първият опит на Европа като обединена сила да се противопостави на чуждата експанзия, това каза директорът на Парк-музея на бойната дружба Марин Костов на церемонията по случай 571-та годишнина от паметното събитие.
 

„Убеден съм, че този пример винаги ще е актуален, особено предвид настоящата ситуация. Европа и днес е изправена пред сериозен проблем – мигрантската вълна. Този проблем  отново може да бъде разрешен само ако Европа отново е истински обединена. Никога повече не трябва да се чува дрънченето на оръжие на Стария континент, а трябва да се седне на дипломатическата маса и да се вземат важни политически решения, с които едновременно да се окаже помощ на търсещите спасение от войната в Сирия, но и да се предпази и съхрани европейската цивилизация и християнските устои“ – каза още Марин Костов.
 

Директорът на Парк музея на бойната дружба вярва, че битката при Варна, макар и да е завършила неуспешно, е била вдъхновение за победата на европейските сили начело с Ян ІІІ Собиески при стените на Виена. 


 

 

 

 

 


571-та годишнина от битката при Варна беше почетена с поднасяне на венци и цветя на признание на гроба на крал Владислав III Ягело, останал в историята като Варненчик.
 



Едва 20-годишен унгарският крал загива в последното сражение от кръстоносния поход през 1444 г.

Заедно с него на бойното поле намират смъртта си повече от 10 000 унгарски, полски, румънски, чешки, словашки, украински, хърватски, босненски и български войни.

Заупокойна моливта прочете протосингелът на Варненската и Великопреславска митрополия отец Димитър.
 

 

Церемонията приключи с тържествен марш на караула и духовия оркестър на Военноморските сили.

571-та годишнина от битката при Варна почетоха командирът на военноморските сили контраадмирал Митко Петев, заместник областният управител Цветомир Петров, заместник кметът на община Варна Пейчо Пейчев, кметът на район Младост Христо Христов, общински съветници, представители на ОД на МВР, на Туристическо дружество „Владислав Варненчик“ и на Математическата гимназия, бивши директори и дългогодишни служители на Музея на бойната дружба.

„Тъжно е, че церемонията не почете нито един представител на дипломатическия корпус, надявам се това да не стане тенденция и за следващи години“, каза Марин Костов. 

 

Коментари

Новини Варна