IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Новини Варна
10:14 | 30 януари 2016
Обновен: 19:09 | 2 май 2025

Опитите за самоубийство нарастват, алармират експерти

Според представителите на фондация Суицидопревенция журналистите не проявяват интерес към проблема

По материала работи: Слав Велев
Кръгла маса "Община Варна - неправителствен сектор, партньорство в превенцията на рисковото поведение сред деца и млади хора" събра работещите в сферата.

Ръст на опитите за самоубийства през 2015 г., бележи статистика на фондация Суицидопревенция. През последната година регистрираните случаи са 278, докато през 2014 г. са били 156, през 2013 г. – 181, през 2012 г. – 205, през 2011 г. – 232 и през 2010 г. – 238. Средното ниво на брой на самоубийства за страната е 12,1%. С най-нисък показател в това отношение в Европа е Гърция – 4,4%. България се нарежда някъде по средата съобразно данните от всички страни на стария континент.


Жените по-често посягат на живота си, но мъжете го правят по-рационално, показва още статистиката на фондация Суицидопревенция. Отчита се и ръст на опитите за самоубийства сред хората от 18 до 30 години.


През изминалата година най-младият човек, който фондацията е консултирала в своята програма за превенция на самоубийствата е на 13 години. Във възрастовата група до 18 години специалистите са работили с 22-ма младежи, направили опит за самоубийство, в групата между 18 и 30 години те са 39, а над 30 години – 59.


По време на консултациите се дискутират въпросите за самосъзнание, способност за самоопределяне, разум, свободна воля. Най-важните инструменти, които се използват са психодрама и позитивна терапия. 1/3 от хората са консултирани 2 и 3 пъти, защото има и нови опити за самоубийство.


Според оценка на риска за самоубийство, направена от психиатър, най-податливи на подобно действие са хора, които страдат от депресия (6-15%), алкохолизъм (7 до 15 %,), психични заболявания – 12% или шизофрения – 10%.


Основните причини младежите да посягат на живота си са конфликт с родителите или с връстници, провал в училище, страх от бъдещето, самота. В 60% от случаите, специалистите отчитат наследственост при самоубийствата, т.е. в семейната история има и друг опит за подобно действие. Поради тази причина консултантите от фондация Суицидопревенция работят и със семействата на пострадалите, както и с хора, станали свидетели на опит за самоубийство. Роднините и близките се привличат като съмишленици по време на терапията.


Самоубийството е процес, не е импулсивно решение, подчертават специалистите. Според тях най-важно по време на терапията е да се държи непрекъснато под внимание триединството безпомощност – безнадеждност и отчаяние, което хората, направили опит сами да сложат край на живота си, изпитват.


По време на форума „Община Варна – неправителствен сектор, партньорство в превенцията на рисковото поведение сред деца и млади хора”, представители на фондация Суицидопревенция изразиха своето разочарование от липсата на медиен интерес към въпроса със самоубийствата. Тяхното становище беше подкрепено от психиатъра проф. Георги Попов. Според него медиите не съзнават важността на проблема и не са достатъчно информирани за социалната му значимост. „Годишно в България умират повече хора от самоубийства, отколкото от пътно-транспортни произшествия и това не е от тази година, не е от миналата, не е от 20 г, то винаги е било така и не само в България, а във всяка държава от Европа и във всяка държава от света” – каза проф. Георги Попов.


На въпрос какво са направили, за да привлекат медийния интерес към проблема със самоубийствата, от фондацията отговориха, че по проект са изготвили „Ръководство за медийни специалисти” в тираж 150 броя и са се опитали да проведат обучение за журналисти, на което по техни думи са поканили всички медии в града, но са се отзовали само трима репортери, които си мислели, че ще присъстват на пресконференция. 


Полина Петрова

 

Коментари

Новини Варна