60 години от създаването си отбеляза предприятието, в което работят хора с увредено зрение, „Успех“.
То е създадено в далечната 1956 г., а един от основателите му е Йовко Димитров.
„Спомените ми са много и много интересни, тъй като аз съм своеобразната жива история на предприятието. Ние започнахме от нулата с изплитане на кошници и дамаджани.
Постепенно се насочихме към производството на електроматериали. В периода между 1980 и 1989 г. в него работеха над 1200 души, ако в това число включим и заетите във филиалите на предприятието, цифрата достига 1800. От тях 50% бяха хора със зрителни проблеми. Работата в предприятието ни даваше самочувствие, че ние живеем като пълноценни хора, не бяхме в тежест на никого, работехме с усещането, че сме полезни както на държавата, така и на себе си. За нас „Успех“ бе начин да си спечелим средства за прехрана, но и ни даваше възможност за образование и социализация, защото развивахме активна културно-просветна самодейност, имахме различни кръжоци“ – разказа за „Черно море“ Йовко Димитров.
В момента в предприятието работят едва 40 души , от които 16 са с увреждания (14 със зрителни), съобщи управителят на „Успех“ Ваньо Калинов.
„Основната идея преди година, когато започнахме организацията по отбелязването на 60-годишния юбилей на предприятието, беше да фокусираме вниманието върху възможностите на хората с нарушено зрение да се трудят и да допринасят за развитието на България“, заяви Ваньо Калинов. Той подчерта, че въпреки негативните тенденции след 1990 г. в последните две години се прави повече в тази посока. „В момента предприятието произвежда 53 електроинсталационни изделия и продукцията се пласира изцяло в страната. От година успяхме да влезем в големите вериги, а чрез дистрибутори достигаме и до останалата част на страната. Благодарение на усилията на Съюза на слепите в България в последните две години реализацията на продукцията, произвеждана от предприятието, е почти удвоена“, каза Ваньо Калинов.
Освен във Варна предприятия, в които работят хора с увреждания, в страната има само 4, каза председателят на Съюза на слепите в България Васил Долапчиев.
Той алармира, че 95% от членовете на съюза, които са в икономически активна възраст, към момента са безработни. Хората, които членуват в Съюза на слепите в България, са 15 000. До 1990 г. в страната са функционирали около 100 специализирани предприятия и кооперации, в които са работели хора с увреждания, а в 12 са хора със зрителни проблеми. Според Васил Долапчиев трябва да се следва европейския пример на трудова и социална интеграция на хората с увреждания, а моделите са различни. Една от добрите европейски практики е работодателите да се задължат на квотен принцип да наемат хора с увреждания, други варианти са специализирани или защитени предприятия, както и подкрепената заетост с различни форми на трудово посредничество. Васил Долапчиев подчерта, че е важно също така да има достъпна градска среда, за да могат хората с увреждания безпроблемно да достигат до работните си места, както и да бъдат предоставени необходимите помощно-технически средства, които компенсират дефицита. „Наложително е провеждане на комуникационна стратегия за промяна на негативните обществени нагласи към хората с увреждания от гледна точка на техните остатъчни възможности да бъдат вградени в пазара на труда, каза още Васил Долапчиев.
Полина Петрова
Снимки Пламен Гутинов
Коментари