Председателят на Националния съюз на трудовопроизводителните кооперации Стилян Баласопулов беше във Варна, за да подпише споразумение за сътрудничество с кмета Иван Портних. Сътрудничеството е между общината и ТПК за хора с увреждания. Стилян Баласопулов коментира трудностите, които срещат подобен род кооперации и законодателните промени, които трябва да се направят, за да бъде облекчена работата им.
- Г-н Баласопулов, от колко време Националният съюз на трудовопроизводителните коперации работи по сключването на спогодби с общините в република България?
- Този процес започна преди около 3 години. Решихме, че кооперациите, които работят в рамките на общината и създават заетост по места, трябва да бъдат по-съпричастни, да бъдат по-активно привличани в живота на общините и да бъдат по-познати. Първите спогодби, които подписахме бяха с Плевен и Бургас. Имаме сключени вече договори с около 20 общини. С Варна имахме връзка с районните кметства, радвам се със споразумението за сътрудничество, което подписваме официализираме съвместната дейност, която започна преди около година и централно с общината.
- Каква е дейността на тези кооперации, какви услуги може да ползва от тях общината?
- Специално трудово-производителните кооперации в региона Варна произвеждат различни стоки за бита, добре развито е конфекционното производство - дамско, мъжко и детско облекло. Паралелно с това се предлагат много видове услуги – автосервизи, бръснаро-фризьорски услуги, кетаринг и др. Искам да подчертая, че нашите кооперации са най-големият работодател за хора с увреждания. Специфичното е, че трябва да се създаде работа според възможностите на съответния човек, но паралелно с това и качеството трябва да е перфектно. Смятам, че трудовопроизводителните кооперации успяват да съчетават двете неща.
- Колко хора с увреждания работят в тези кооперации в национален мащаб и конкретно във Варна?
- В момента не са повече от 1200, въпреки че потенциалът е няколко хиляди, а хората с увреждания в страната са стотици хиляди. Във Варна мисля че са около 50-60 души. Необходимо е да се подобри политиката, която се провежда спрямо тези хора, включително и в законодателен аспект. Направени са няколко стъпки, но те не са достатъчни. Има много да се работи.
- Какво трябва да се промени, за да се включат тези хора по-активно в трудовия процес?
- Считаме, че е много важно тази група хора да стане по-значима в обществения живот, да се направи пълен регистър на хората с увреждания, такъв все още няма. В бюрата по труда примерно не се знае кои са хората с увреждания, които търсят работа. Получава се ситуация, в която нашите кооперации предлагат работни позиции, подходящи за хора с увреждания, но от Бюрата по труда не могат да предложат, той като нямат съответния регистър.
В областта на законодателството трябва да се дадат малко повече преференции за тези предприятия и като казвам преференции, аз имам предвид подкрепа. Например логично е, че хората с увреждания боледуват повече. В един момент от държавата дадоха възможност при техните болнични първите три дни да не са за сметка на работодателя, след това тази възможност отпадна и сега се поемат от предприятията, което ги утежнява. Необходимо е също в областта на социалното осигуряване да се направят някои допълнителни облекчения. Тези преференции биха поставили кооперациите, които наемат на работа хора с увреждания, при равни условия с другите фирми.
- В момента има ли някакви преференции?
- Да. Например в момента не се плаща данък печалба, но при съвременните условия е много трудно да се реализира такава печалба особено от трудовите кооперации. Освен това те имат много малки възможности за собствено финансиране, което ги затруднява при участие в европейски проекти. Това е една от битките, които водим – да се адаптират част от проектите за подобен вид кооперации, да бъде облекчен режимът на кандидатстване, да се намалят минималните изисквания.
- Какъв е процентът на хората с увреждания от общия брой работници в тези кооперации?
- Изискването на закона за интеграция на хората с увреждания е те да бъдат поне 30% от общия персонал. В нашите кооперации процентът е между 45% и 60-65%.
Полина Петрова, Геновева Донкова
Коментари