У нас и в чужбина най-много са регистрираните случаи на трафик на хора с цел сексуална експлоатация. В същото време се отчита ръст на трафик на български граждани с цел организирана просия и все повече специалистите акцентират върху трафика на хора с цел трудова експлоатация. В последните години обаче има по-голяма разкриваемост на случаите. Това стана ясно на дискусионен форум, насочен към съдебната власт, органите на реда, социални работници и училищни превантивни клубове, който бе организиран от община Варна. Поводът бе 30 юли - Международен ден за борба с трафика на хора. Целта е да се подобри координацията между отделните институции и да се представят актуалните промени в профила на жертвите и механизмите за екплоатация.
Всяка година между 500 и 550 българи стават жертва на трафик в много европейски държави. Близо 90% от тях са обект на сексуална експлоатация.
Само за година досъдебните производства са нараснали от 30 на 60, каза секретарят на Националната комисия за борба с трафика на хора Камелия Димитрова. Много окуражаващо е, че всъщност работим и по линия на ефективно нарастване на извършителите и считам, че има по-голяма разпознаваемост на престъплението. Надявам се това да се дължи и на по-голямата разпознаваемост и на гражданите, които могат да бъдат обект на експлоатация, добави тя.
Мъжете са по-често обект на трудова експлоатация от жените. Кандидатите за работа са принудени да търсят препитание навън, с ниско заплащане и без да са наясно какви са условията на труд.
Жертвите на трафик на хора с цел сексуална експлоатация са основно млади жени, предимно от малцинствен произход, ниско образовани. Много често те са интимни партньори на трафикантите.
Често жените не осъзнават, че могат да са секусално екплоатирани. Жертвите на престъплението не разпознават себе си като такива, затова е важно да се работи върху превенцията, както и за осигуряване на ранна правна помощ за жертвите на трафик на хора, каза още Камелия Димитрова. Във Варна има център, в който се настаняват жертвите на сексуална експлоатация. Той работи на пълен капацитет. Специалистите помагат на жените, докато текат досъдебните им производства. Проблем обаче се оказва социализацията им след това, добави тя.
РАДОСЛАВА ХРИСТОВА
Коментари