CERT България регистрира през декември 319 атаки, 37 от които са определени като заплахи с много висок риск, съобщи Красимир Симонски, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Електронни съобщителни мрежи и информационни системи” (ИА ЕСМИС) при откриването на конференция по ИТ сигурност. Най-често срещаните кибер-атаки са зловредният код – 67%, разпределените атаки за отказ от услуги (DDoS) са 18% , 8% са опитите за проникване, а 4% са определени като спам. Кибер престъпленията навлизат във все повече аспекти от нашия живот. Във фокуса им е не само икономиката, на дневен ред е и политиката. Навлизат все повече и нови играчи и вече говорим за организирана престъпност, допълни още Симонски.
Той сподели, че в ИА ЕСМИС е внедрен специализиран софтуер, като част от защита на мрежата на агенцията, който визуализира трафика. „Картината е поразителна – мрежата гъмжи от паразити и вируси и това, че не ги виждаме с просто око, не е успокоително, защото те си вършат своята работа“, каза още изпълнителният директор на ЕСМИС. Той посочи, че механизмите на информационната сигурност трябва да навлязат в държавното управление и това не е само въпрос на технологии, но и на управленски механизми и политики.
В Националния център за реакции при инциденти в областта на информационната сигурност (CERT България) към ЕСМИС са постъпили и обработени 2949 сигнала за нарушения в и от българското Интернет пространство през 2014 г., обяви Васил Грънчаров, директор на CERT България. Автоматизираните системи са подали 1832 сигнала, а 1117 са дошли от външни CERT и други организации, включително банки.
Общият брой на засегнатите IP адреси е над 46 000, но броят на компютрите е много по-голям тъй като зад редица IP адреси стоят компютърни мрежи с много компютри, допълни той. Важно е да се знае, че не всеки получен сигнал означава непременно инцидент, подчерта Васил Грънчаров по време на конференцията. „Най-слабото звено в информационната сигурност е човекът, именно към хората, а не към системите са насочени повечето атаки", коментира Васил Грънчаров.
445 млрд. долара е приблизителната оценка на световните загуби от пробиви в ИТ сигурността, което се равнява на 0,5% до 0,8% от брутния продукт на света, заяви Вим ван Кампен, вицепрезидент на Intel Security/McAfee за Северна и Източна Европа.
Според доклада на CSIS, загубите от кибер престъпления се определят много трудно, тъй като засегнатите често не съобщават за атаките, за да не пострада репутацията им и това да увеличи косвените им загуби.
319 кибер атаки засечени през декември у нас
37 от тях са с много висок риск
23.01.2015 | 14:48 ч. Обновена: 23.06.2025 | 07:37 ч.
0

Новини
-
Търсят ловец на змии във Варна (ВИДЕО)
-
Водолази откриха стар потънал кораб край Созопол
-
Тръмп: САЩ няма да участват в конфликт срещу Северна Корея
-
Няколко места във Варна остават без вода
-
Спипаха 30 непълнолетни във варненски дискотеки тази нощ
-
Нова детска агресия: Тийнейджър е в болница след побой от връстник
-
COVID се завърна във Варна
-
Забелязали шуменската пантера в Разградско
-
Варненци очакват с нетърпение панорамния асансьор в Морската градина
-
Жега: Варна "счупи" близо 100-годишен рекорд за топло време
-
Обратно вкъщи: Великобритания отказва убежище на украинците
-
Превърнаха в паркинг площада на катедралата във Варна (СНИМКИ)
Крими
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата
Коментари