Световния ден за борба със СПИН отбелязваме днес

Датата е определена през 1988 г. по инициатива на Световната здравна организация

Световния ден за борба със СПИН отбелязваме днес

На 1 декември отбелязваме Световния ден за борба със СПИН. Датата е определена през 1988 г. по инициатива на Световната здравна организация, като целта е да подчертае необходимостта от подкрепа и разбиране за хората, живеещи с вируса. 

 

Ефективното лечение на ХИВ, прилагано в европейските страни от средата на 90-те години на миналия век, доведе до рязко намаляване на случаите на СПИН и честотата на смъртните случаи, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Въпреки тези успехи се счита, че всеки трети европеец не е наясно с ХИВ статуса си. Броят на заразените продължава да нараства в Източна Европа. Основен проблем в целия регион е ненавременното откриване на инфекцията. 50% от ХИВ позитивните са диагностицирани късно, което забавя и достъпа им до антиретровирусна терапия. 


Изследването за ХИВ се приема за крайъгълен камък в превенцията на разпространението на вируса, причиняващ СПИН, като осигурява ранно откриване на заболяването и възможност за промяна в начина на живот на хората в посока безрисково поведение.

 

Червената лентичка е символ на солидарност

 

От 1991 г. червената лентичка е световен символ на солидарност с HIV-позитивните и живеещите със СПИН хора. Вирусът е открит през 1983 година във Франция от проф. Люк Монтание и екипа му. Счита се, че първият случай на болестта е от 1972 год. в Заир. С вируса HIV годишно се заразяват около 3 милиона души. Средният период от заразяването до появата на първите признаци на СПИН е 7-10 години.

 


У нас прилагането на антиретровирусната терапия удължава живота на пациентите, подобрява имунния им статус и качеството на живот. 

 

Черно море

 

Четете още Стартира общинска антиспин кампания във Варна

Новини

Коментари

Избрано
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата