България е нетен вносител на зеленчуци и това няма да се промени в следващите години. Така е прогнозата на д-р Даниела Димитрова от Института по аграрна икономика, която тя представи по време на форума „Развитие на земеделието и тенденциите на стоковите пазари“, който се проведе през тази седмица в столицата. Събитието беше организирано от Центъра за икономически изследвания в селското стопанство- САРА, подрепен от Фондация „Америка за България“ и посолството на Кралство Нидерландия.
Силен внос
„През последните години имаме много силен внос на домати, като нашите очаквания са за увеличаване на вътрешното производство. При краставиците обаче стабилно губим пазарни позиции и същото се случва при пипера, където има много силен внос на евтина продукция от Турция“, каза още експертът по време на форума. При цените тенденцията е за растеж. Вносът има голям относителен дял, като в същото време при зеленчукопроизводството цените се определят на търговско равнище – при търговците на едро и търговците на дребно. Освен това има растящи производствени разходи – поскъпват горивата, енергията, както и заплащането на труда. Това кара експертите от САРА да прогнозират, че тенденцията при цените на зеленчуците ще бъде на нарастване.
Слабо производство
Очаква се известно нарастване при производството на зеленчуци, най-вече при доматите, но то в никакъв случай няма да успее да задоволи вътрешното търсене, сочат още изводите от анализа на д-р Димитрова. Вносът ще продължи да играе голяма роля както за покриване на потреблението, така и за консервната индустрия, която ще се увеличава. Тя е категорична, че естествените природни дадености са много важно, но не и и единствено условие за успешно производство. Важни са технологиите и иновациите, важен е от гледна точка на потребителя на т.нар. български вкус. И всичко това изисква засилване на връзката между науката и производството.
agrozona.bg
Четете още: БАБХ свиква птицевъдите на среща заради птичия грип
Коментари