IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Избрано
19:18 | 5 ноември 2018
Обновен: 09:13 | 5 май 2025

Застраховката "Гражданска отговорност" за автомобили може да стигне 1000 лева

Светла Несторова: Трябва да съберат още между 800 милиона и 1.3 млрд. лева, за да покрият претенции за щети от последните пет години

По материала работи: Деян Михайлов
Застраховката "Гражданска отговорност" за автомобили може да стигне 1000 лева

С предложените промени в Кодекса за застраховането цената на застраховката "Гражданска отговорност" за автомобилите може да се покачи трикратно и да стигне 1000 лева, каза Светла Несторова, председател на управителния съвет на Асоциацията на българските застрахователи.


Повод за законопроекта стана решение на Върховния касационен съд (ВКС) от лятото, с което се разширява кръгът на хората, които могат да получат обезщетение.


По думите на Несторова застрахователите трябва да съберат още между 800 милиона и 1.3 млрд. лева, за да покрият претенции за щети от последните пет години. От асоциацията посочват, че лимитът, който председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова (ГЕРБ) внесе в петък, е 20 хил. лева, но трябва да е само временен.


Малко след като стана известна готвената промяна, лично премиерът Бойко Борисов разпореди на депутатите от ГЕРБ да не бъде гласувана, докато не бъде проведено широко обществено обсъждане. Стоянова пък заяви, че такова ще има в четвъртък, когато бюджетната комисия ще обсъжда измененията в Кодекса за застраховането.


Вносител на измененията в Кодекса за застраховането е Стоянова, но те са подготвени съвместно с Министерството на финансите, Комисията за финансов надзор, Асоциацията на застрахователите в България и други експерти, уточни Несторова. Предложените от Менда Стоянова лимити в обезщетенията ще важат, докато се изработи методиката, което вероятно ще продължи поне 6 месеца. Обезщетенията ще се изместят от неимуществени към имуществени вреди и ще се изплащат реално на близките на пострадалите, уточниха от асоциацията. Допълниха, че цената на застраховката "Гражданска отговорност" е свързана с много катастрофи в страната. Докато в ЕС смъртността от пътни произшествия е 49 на един милион души, у нас тя е 96.


С тълкувателното решение на ВКС беше дадена възможност по изключение обезщетение за морални вреди от нечия смърт да получи и "всяко друго лице, което е създало трайна и дълбока емоционална връзка с починалия и търпи от неговата смърт продължителни болки и страдания, които в конкретния случай е справедливо да бъдат обезщетени". Това доведе до двойно увеличаване на делата срещу застрахователи пред Софийския градски съд (СГС). Компенсации по тях започнаха да претендират и братя, сестри, баби, дядовци и внуци. Все още обаче няма натрупана съдебна практика и предложенията за лимити на обезщетенията идват, преди да е известно как ще процедират съдилищата.


Според съдии, занимаващи се от години със застрахователни дела, основното в тълкувателното решение е изрично поставеното в него изискване за изключение, както и връзката между загиналия и неговия близък да е трайна и дълбоко емоционална. Това означава, че на практика по-далечните роднини ще получават обезщетение в много редки случаи - когато за разлика от обичайното например братът е най-близкият човек на починалия, а не съпругата или децата му. 

 

Dnevnik.bg

Коментари

Новини Варна