Въведение Богородично е - Ден на християнското семейство

Къде е семейството днес?

Въведение Богородично е - Ден на християнското семейство

Снимка ЕЛИ МАРИНОВА

 

 

Датата е 21 ноември. Църквата ще припомни Деня на християнското семейство. Медиите ще дадат гласност на няколко събития. Ще повторим историята на Светата Дева Мария и родителите й. Ще си поговорим малко за това колко важно нещо е семейството. И толкова. До следващия 21 ноември. 


Накратко за празника

Почитат се родителите на Дева Мария – Йоаким и Анна. Те я въвеждат на тригодишна възраст в йерусалимския храм, където тя живее в рамките на около 12 години и се подготвя за великото служение, за което е избрана, а именно да стане майка на Спасителя, на богочовека Господ Иисус Христос.

 

ПО-СТАРА ВЕРСИЯ НА ИКОНАТА на Светата Дева Мария.

 

 

Празникът е известен още като Въвеждане на Пресвета Богородица в храма, а също и Въведение Богородично. Това е един от най-големите християнски празници, заедно с Успение, Благовещение и Рождество Богородично. Почитан е и от католицизма, и от източното православие. Принадлежи към числото на дванадесетте велики празника. Според православната традиция Въведение Богородично слага началото на Коледните пости и се свързва с настъпващата зима и очакването на църковните тържества около Рождество Христово. 

 

 И ДНЕС ИМА СЕМЕЙСТВА, КОИТО ПАЗЯТ ТРАДИЦИИТЕ и по големите празници се събират заедно край трапезата.
 

 

 

Семейното ходене на църква на този ден символизира влизането на тригодишната Мария в храма и напомня на бащи и майки за духовните им задължения към децата. На този ден родителите или учителите водят децата в църквата. Представени на бога, се предполага, че те ще растат благочестиво в послушание към родителите си и чистота на нравите.

 

ИКОНАТА "ВЪВЕДЕНИЕ НА БОЖИЯТА МАЙКА" ПРЕДСТАВЯ тригодишната св. Отроковица, възкачваща се по стъпалата и влизаща в храма.

 

 

В българските традиции празникът се е чествал в много ограничен кръг – само с родителите и ония от децата им, които не са встъпили в брак. Всички те отивали заедно в храма, за да измолят за семейството си здраве и благоволение. След това в дома, събрани около огнището на чаша вино, топла пита и вкусна гозба, чествали – освен Въведение Богородично – и здравата връзка помежду си. Масата оставяли неразтребена, за да дойде Богородица през нощта, да си хапне и да благослови дома. 

 

В СТАРОТО БЪЛГАРСКО СЕМЕЙСТВО е заложено уважение към стария мъдър човек.


 

 

Семейството днес

Църквата ни внушава желанието да водим децата си в храма Божи от млади години и да ги учим на молитва и слушане на Светото писание, за да могат и те да растат в благочестие и все по-високо да се издигат по стъпалата на добрите дела и благочестивите помисли.


А дали всичко, казано дотук, не звучи някак си отвлечено, исторически прегледно, но ретро и неприложимо днес?


Денят пак е 21 ноември, но годината  2018-а. Много семейства и днес са запазили топлината, уюта и традициите си. Има светещи прозорци, през които се вижда светлина – всички са заедно край трапезата, татко чете приказка за „Лека нощ“, мама завива и целува челцето за сладки сънища. Смартфон се купува някъде към тийнейджърските години, а телевизия почти не се гледа. 

 


 

Мнозина обаче изгубиха усещане за морал, чистота и човечност. До голяма степен ролята на семейството като основна градивна клетка е срината. Под стрехите на много домове се срутиха основни социални, морални и семейни ценности. А нови няма. Защото освен свобода на словото американският модел, който нахлу през отворените двери на Берлинската стена, донесе и срив в човещината, бездушие, отчуждена егоцентрична рационалност. Лесно се развеждаме, бързо губим търпение, "аз и мое" са ни основополагащи. Изгубиха се типичните мъжка и женска роля. Думата  морал стана ретро. Сексът преди брака - естествен. Ролята на жената като майка и стопанка на дома се замести от съвременната роля на амазонката кариеристка. Децата се възпитават от смартфон, телевизия, интернет и от улицата.  Мъжът също загуби ролята си като глава на много семейства. А и как да бъде, ако е имал майка "амазонка", която го е моделирала психически. Религията се отдалечи от бита на хората. Мнозинството нашенци свързват Църквата с физическата проекция на сграда, в която палим свещи на Коледа и Великден.


Един ден, когато остареем, подаръците няма да ни радват, храната ще загуби вкуса си, няма да има значение с какво сме облечени и с колко пари разполагаме. Тогава единственото нещо, което ще ни носи радост, е семейството, което имаме.


Да се помолим днес повечето домове да поддържат огнищата си топли! Да запалим по една свещица за семейството! 


Честит празник!

 

ЕЛИ МАРИНОВА

 

Коментари

Избрано
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата