Честит Антоновден!

Празникът е познат и като Лелинден

Честит Антоновден!

Православната църква почита днес паметта на Преподобния Антоний Велики. Празникът е наричан от народа Антоновден.
Антоний Велики е роден около 251 г. след Христа в Египет в семейството на заможни и благочестиви родители. Според житиеписеца му Атанасий Александрийски светецът прекарва 20 години при пълно усамотение в една изоставена постройка в пустинята. При него идват болни и страдащи хора, с които беседва часове.
На 104 години Антоний излиза в открит диспут с привържениците на арианското учение и ги побеждава. Успехът му е наречен тържество на християнството. На следващата година светецът умира, като е погребан на тайно място. По-късно мощите му са открити и тържествено пренесени във Виена.
Според българската народна традиция Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка".
Специално за празника се омесват содени питки, намазани със сметана, и се раздават на близки и съседи за здраве. Една се оставя на тавана "за белята, за лелята", както е била наричана чумата. Затова Антоновден е известен още и като Лелинден.
В народните представи живеят двама братя близнаци, ковачите Андон и Атанас, които първи изобретяват ковашките клещи. Затова Антоновден и Атанасовден (на 18 януари) са един след друг и се честват като празници на ковачи, железари, ножари и налбанти.
 

Днес имен ден празнуват: Антон, Антония,  Антоана, Антоанела, Антоан, Антоанета, Антонина, Андон, Андония, Тончо, Тоника, Тонка, Тоня, Тони, Донка.

Името Антон произхожда от гръцката дума „анто", което значи цвете.
Според някои автори името е добило популярност, благодарение на древноримското име Антоний, което пък означава „влизащ в бой".
Антон е също старо римско родово име и означава "безценен, неоценим, който няма цена".

Честит празник!

Коментари

Избрано
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата