Лятното време ни краде час от неделния сън. На 31 март преминаваме към лятното часово време и местим стрелките с час напред. Това води до дисбаланс на психичното и физическото състояние на човек, напомнят лекарите. Хората усещат обща отпадналост, дезорганизация и дезориентираност.
Децата, възрастните хора и хронично болните са най-чувствителни към промените. Според проучване на университета "Лудвиг Максимилиан" в Мюнхен сред 55 000 души смяната на часовото време влияе върху естествения ритъм на организма. Един месец е необходим на хората, за да се пригодят към промените. Хората около 30-35 години, които не работят в стресова среда, се приспособяват най-бързо. При всички останали се наблюдават сърдечносъдови или нервно-психически промени.
Специалистите свързват изместването на стрелките със зачестяването на инфаркти и инсулти. Смяната на времето предизвиква безсъние при 40-45 процента от хората в Европа, в това число и България. Намалява отделянето на мелатонин, който способства за съня. Това често може да доведе до неудовлетворение и депресивни състояния.
Изследване на университета Харвард показва, че с 15% се увеличава броят на пътнотранспортните произшествия непосредствено след смяната с лятно часово време. Нарастват професионалните травми в минната промишленост в седмицата след смяната на времето.
В Япония, Китай и още 153 държави не се прилага лятно часово време. То не се възприема и от определени религиозни общности. През 2010 г. е отменено и в Русия.
Преди няколко дни Европейският парламент подкрепи предложението за прекратяване на смяната на сезонното часово време, съобщава Дарик. ЕП предлага смените да престанат от март 2021 г. за държавите в ЕС, които изберат да запазят постоянно "лятно" часово време, а онези, които предпочитат астрономическото (зимното), да прекратят промените от октомври същата година.
Отбелязва се, че в допитване, в което участваха под един процент от гражданите на ЕС, 84 процента са поискали прекратяване на часовата смяна.
До 1 април догодина държавите в ЕС трябва да съобщят на Европейската комисия в кой часови пояс избират да бъдат занапред.
Предвижда се дотогава да приключи съгласуването между съседните държави, обявили предварително, че желаят да останат в един и същи часови пояс.
Смяната на времето харчи повече, отколкото пести, смятат противниците на идеята. Започнало с цел икономия, днес, 100 години по-късно, това причинява здравословни проблеми на 20% от европейците, показват данните от проучване на 9 университета, което беше цитирано в пленарната зала в Страсбург.
Коментари