През тази година земеделската земя може да не се окаже толкова добра инвестиция, каквато беше през последните няколко години.
Цената ѝ ще се задържи през тази година на нивата си от 2018 г. или ще нарасне съвсем леко с до 5%. Хората, които купуват земеделска земя, не са готови да платят много по-висока цена от настоящата, а липсват големи инвеститори, които да предизвикат рязък скок в стойността ѝ.
Това става ясно по време на семинар за тенденциите на пазара, организиран от Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ).
„Не виждам причини за големи амплитуди в цените, нито пък очаквам да настъпи сериозна криза, която да доведе до снижаването им. Земята ни е една от най-плодородните в света, така че е нормално цената й да задържи нивата си и малко да се повиши“, каза председателят на БАСЗЗ Стайко Стайков.
Миналата година най-високи са били продажните цени на земеделската земя в Добрич – между 1550 и 200 лв. на декар и в Силистра - между 1350 и 1600 лв. на декар, а най-ниски - в Кърджали и Хасково – между 400 и 800 лв. за декар заради голямата раздробеност на земите в региона, обясни Стайков.
При рентите отново на първо място е Добрич с 80 до 120 лв. на декар, докато в Кърджали, Хасково и Смолян те достигат едва между 20 и 45 лв. на декар.
През миналата година най-голям ръст на продажните и наемните цените на земеделската земя е отчетен във Видин, Враца и Монтана заради качеството на земята и високото ниво на валежи, което е предпоставка за отглеждането на една основна култура повече – царевицата, в сравнение с Южна България. Това увеличава приходите и тласка нагоре продажните цени на земята и рентите, отбеляза Стайков.
Коментари