„Удавник“ бе спасен пред уплашените погледи на плажуващи и тази година на Южния плаж във Варна. Демонстрацията бе част от Седмицата на водното спасяване, която тече в момента. „Не съм гларус, а обожател на женските сърца. Да не се бъркат двете понятия! - каза Георги Есов, старши спасител на Централния плаж и буните. Шегата настрана, но професията ни е трудна и не е за всеки. От години говорим за необходимостта от въвеждане на плажна полиция. Считам, че е нужна, защото хората имат респект от полицията и само така могат да бъдат докрай дисциплинирани. Симулираме удавник, когото ще извадим на брега.
Демонстрацията е предназначена за тези, които се интересуват от водно спасяване и гостите на плажа. Надяваме се по този начин да популяризираме нашата дейност и в очите на децата. Има интерес у младите към водното спасяване, но основната част от тях бягат към Америка и Западна Европа. В момента сме на санитарния минимум от кадри и набираме още хора. Надяваме се след приключване на учебната година на най-големите и завършване курса за спасители, да си попълним състава от 120 души. За мен професията на спасителя е призвание. Преди 22 години реших да ѝ се отдам. Доста от младите хора прекъсват практиката си като спасители, защото след завършване на специалностите, които учат, работят професиите, които са си избрали. Моят основен съвет към плажуващите е
който изпитва затруднения във водата, да не се срамува, а да вика с цяло гърло, за да го забележим.
Иначе шанса му да оцелее става минимален, допълни Есов.
„Това, което дърпа младите хора от тази професия е дългото време, в което сме ангажирани да стоим на плажа, сподели Ради Лазаров,който е спасител за 5-та година. Повечето хора не издържат на работното време. Стои се почти всеки ден и дълго време под слънцето. Трябва да гледаш много и да внимаваш в нашата работа. Но когато сме двама, можем да се сменим – да хапнем, да си отдъхнем. Преди години заплащането беше с около 40% по-ниско, сега заплатата е над 1000 лв. Не знам защо бягат навън младите спасители, Сигурно предпочитат да берат ягоди. Не съм работил в чужбина, вероятно има по-добри условия във водното спасяване. Днес демонстрираме изваждане на удавник. През Седмицата, посветена на това дело, ще имаме състезание по водно спасяване. Идват спасители от плажове и басейни в цялата страна – от Слънчев бряг, Златни пясъци и др. Ще има 3 дисциплини, изваждане на удавник без буй, с въже. Тази професия е за млади хора, сезонна. Подходяща е за ваканцията - за студенти, ученици, но не е професия за цял живот. Нужно е колегите да поддържат физическата си форма. Изисква се физическа сила и адекватни реакции, много внимание. Има много хора във водата, трябва да можеш да различиш давещия се от този, който само се потапя.
В началото на Седмицата на водното спасяване председателят на БЧК в града и областта Илия Раев отбеляза, че част от спасителите, през зимния сезон напълняват и не могат да покрият нормативите, нужни за връщане в професията на лято. От 595 спасители, само 500 са издържали критериите през този летен сезон, което след чиста математика означава спасители, които са си похапнали повече в студените месеци.
До края на Седмицата на водното спасяване предстоят още събития. На 3-ти юли в Музея по история на медицината ще се проведе Научно-практическа конференция по водно спасяване, посветено на Лавренти Силов - доайен на водното спасяване във Варна и България. Там ще бъдат излъчени филмите "Зелените дяволи" и "Учителят" и ще бъде представена последната книга на Силов от 2019-та - Ръководство за хватки във водното спасяване за спасители. В 11:30 часа на плаж "Камчия" спасителите ще демонстрират как спасяват давещ се в морето.
Демонстрация по водно спасяване ще има и на плаж "Златни пясъци" на 4-ти юли от 11:00 часа, а в 18:00 часа на Градския плаж във Варна за 12-та поредна година ще се проведе Градско първенство по водно спасяване за действащи спасители. Целта на мероприятието е подобряване на комуникациите между спасителите от различните градове и курорти в страната.
Последният ден от Седмицата на водното спасяване е 5-и юли, когато от 11:00 часа спасители ще демонстрират спасяването на давещ се на плаж "Св. Илия" в к.к. "Св. Св. Константин и Елена".
Ели Маринова
Снимки авторът
БЧК Варна: Да се въведе плуване във всички училища
Коментари