IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Избрано
19:12 | 27 февруари 2015
Обновен: 20:16 | 16 май 2025

Марин Митев се срещна с протестиращите за стадион "Варна"

Никой от представителите на акционера в лицето на община Варна не се появи на протеста

По материала работи: manager
Марин Митев се срещна с протестиращите за стадион "Варна"

На протеста с надслов „За нов стадион Варна“ присъстваха 10-тина души. Независимо от това,  изпълнителният директор на акционерно дружество между община Варна и "Химимпорт" - "Спортен комплекс Варна" АД  Марин Митев се срещна с протестиращите и пожела да отговори на редица техни и журналистически въпроси.  Той ги запозна с дейността на дружеството от 25 юли 2005 г. до сега.

 

На срещата стана ясно, че дружеството е подписало само устав, няма договор, по който да има задължение да строи стадион. Съоръжението обаче е в окаяно състояние и не отговаря на никакви европейски изисквания. Поради лошото му състояние към онзи момент на него не са се играли мачове от 1993 г. Затова "Химимпорт" на добра воля преценява, че е по-добре да се изгради нов стадион - като този в Кьолн. Взема се решение за строителството на спортното съоръжение, което възлиза на 50 млн. лв. Именно толкова пари са дадени до момента само за издръжка на футболния клуб "Черно море". В изкопа за паркингите и укрепването на съществуващата чаша на стадиона пък са налети 17 млн. лв. 

 

„Химимпорт“ осигурява 4,5 млн. лв. годишно  за субсидирането на Професионален футболен клуб "Черно море",  за да има Варна отбор в А група. Осигурява още 500 000 лв.  годишно издръжка за детско-юношеската школа на "Тича". Дружеството също така построи стадион Младост, на стойност 3 млн. лв, с лекоатлетическата писта, отговаряща на стандартите, уточни Митев.

 

На срещата нямаше представители на община Варна.

 

Изпълнителният директор на акционерно дружество "Спортен комплекс Варна" изрази надежда, че протестът няма чисто политическа насоченост. Той вярва, че преди изтичането на 10-годишния срок изпълнението на проекта ще навлезе в своя втори етап.

 

В края на срещата хората благодариха на Марин Митев за добрите намерения демонстрирани от "Спортен комплекс Варна" към бъдещето изграждане на стадиона и за това, че единствено той от акционерите е дошъл да се срещне лично с тях и да им обясни от първо лице фактическата обстановка около стадион "Варна". 

 

Марин Митев припомни и историята около образуването на „Спортен комплекс – Варна“. През 2005 г. община Варна предлага на „Химимпорт“ терен за апортна вноска за дружеството, върху който на по-късен етап да се развива бизнес за издръжка на стадиона. Общината поема 35% от дяловете, дружеството 65%. Апортната вноска е за 150 дка. „Химимпорт“ влиза с 22 млн. лв., с 35 000 поименни акции на стойност 1000 лв. всяка. Това дружество няма задължения да строи стадион, а да издържа ПФК “Черно море“, чийто бюджет е 4,5 млн. лв. годишно.

 

С тези средства на отбора се гарантира място в средата на таблицата на футболното ни първенство, поясни Марин Митев. Отделно по програма „Джесика“ се осигуряват 2 млн. лв. за ремонт на двете футболни игрища под Аспаруховия мост, които са силно пострадали от наводнението на 19 юни м.г. 

 

Марин Митев нарисува три сценария за стадиона, след като подробно обясни какво е правено през годините за осигуряването на нужните средства (опит за продажба на акции и оценка за получаване на банков заем, който обаче се оказал едва 15 млн. лв. срещу собствеността от близо 160 дка).

 

Първият и най-удачен вариант е терените - апортна вноска на общината (която не е пипната) да се продадат на поне 1000 евро квадрата. Към този момент обаче оценката им много по-ниска - около 200 евро. Те ще се повишат, когато там започне строителство.

 

Вторият вариант е "Химимпорт" да реставрира срещу 20 млн. лв. стария стадион, тогава обаче съоръжението няма отговаря на изискванията на УЕФА и ще има статут на тренировъчно игрище, тъй като вратите му са разположени на север-юг, а не на изток-запад.

 

Третият вариант включва също реставрация и постигане на старото състояние на стадиона, но и прекратяване на издръжката на футболен клуб "Черно море" и излизане на "Химимпорт" от "Спортен комплекс Варна". Това обаче е най-лошият сценарий и Марин Митев по-скоро го посочи като пример.

 

Реалистичната прогноза за първия вариант е започване на грубия строеж, след навършване на 10 г. от създаването на "Спортен комплекс Варна", което е на 25 юли тази година.


В момента се прави нов проект за стадион „Варна“ с капацитет 22 000 места. Неговата стойност е 1,6 млн. лв., като 600 000 лв. са платени авансово. Трябват 50 млн. лв. за довършването на стадиона. Бордът на „Спортен комплекс – Варна", прави всичко възможно да осигури подобно финансиране.  Рано или късно съоръжението ще стане, изрази надежда Марин Митев, като посочи, че всеки нов инвеститор ще е добре дошъл.

 

Черно море

 

Коментари

Новини Варна