IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Избрано
13:19 | 4 ноември 2019
Обновен: 21:53 | 15 май 2025

До края на ноември поставят безплатни силанти на детските зъби

Д-р Даковски: Първият преглед при стоматолог трябва да стане след 2 годишна възраст

По материала работи: Слав Велев
До края на ноември поставят безплатни силанти на детските зъби

Започна кампанията за поставяне на безплатни силанти на постоянните зъби на деца между 5 и 9-годишна възраст. Таз годишната кампания започна по-късно, но ще продължи по-дълго, до края на месеца. Това каза в сутрешния блок на тв „Черно море“ с водещ Иван Барбов д-р Борислав Даковски, регионален координатор за Варна. Програмата е част от Националната кампания за профилактика на оралните заболявания при пациентите до 18 години 2015 - 2020 г. у нас и ще продължи до 30 ноември. Силантите представляват специален материал, който образува тънък слой върху дълбоките вдлъбнатини на дъвкателните повърхности на зъбите.Те предпазват децата от развитието на кариес като образуват бариера между зъба и бактериите, които водят до този проблем. Националната програма предвижда всяка година да се обработват зъбите на до 20 000 деца. Самото силанизиране ще се осъществява от лекари по дентална медицина в над 200 кабинета в цялата страна.

 

„Интерес към програмата има. Тази година е 10-та от началото на кампанията. Хората са по-запознати. 6 месеца след поставянето на силантите, се прави профилактичен преглед. Силант може да падне след повишена влага по време на поставянето. С профилактични програми се занимавам от 2003 г. В последните години здравната култура на населението се подобрява. Все още не сме достигнали западно-европейските традиции в профилкатирането на зъбния кариес, но има напредък. Неслучайно програмата е за профилактика, не само за силанизиране“, отбеляза специалистът.

 

По думи на д-р Даковски, освен националната програма, има и общински програми в детски градини и училища. „Информират се родителите, няма как да се извършва друго. Зъболекарски кабинети в училищата у нас няма. Звучи чудесно да има, но ако се опитаме да погледнем чисто технически –оборудването на един зъболекарски кабинет не е евтино мероприятие. А за да бъде икономически оправдано, то трябва да има гаранции. Ние няма как да задължим родителите да водят децата си в такива кабинети. Ако се търси финансиране от община или държава, се изискват много финанси. Затова с по-малко материални неща, може да се постигне по-голям ефект. Като например профилактичните кампании. В момента здравната каса осигурява основата на детското дентално здраве. Нужно е просто да се заостри вниманието на родителите върху това, че техните деца вероятно имат проблеми със зъбите“.

 

Според д-р Даковски, първият преглед при стоматолог трябва да стане след 2 годишна възраст. Оттам нататък минимум веднъж годишно трябва да се ходи на зъболекар, докъм 6 г. „Следва критичното смесване на зъби. Тогава рязко скача появата на кариеси, защото започват да се деминерализират млечните зъби. Има вече пломби, които са неанатомични, защото са направени в ранна детска възраст Между 6 и 11 г. възраст минимум на 6 месеца трябва да се ходи на зъболекар. Много бързо протичат процесите. Тези незащитени постоянни зъби, които поникват са подложени на агресивната среда на устата и старите млечни зъби.

 

Детето има страх когато родителят има страх.

 

„Битката между дете и зъболекар трябва да се спечели от втория. Можем да обвиним въглехидратите за кариесите – захарта повишава киселинността в устата, води до деминарилизиране и кариеси. Натуралните сокове също са вредни за зъбите. Млякото съдържа лактоза, тя също помага за киселинността.

 

Много е вредно детето да запива с мляко.

 

Това почти задължително води до първите кариеси. Детето трябва да си мие два пъти на ден зъбите, минимум 1 минута. Тази година повече колеги извършват силанизация по програмата. На сайта на Министерството на здравеопазването може да се видят координатите им. Подадена е информация и декларации в училищата, за да е максимално улеснена процедурата. Преди две години Варна бе вторият град след София с повишен интерес“, каза още специалистът.

 

Всеки родител, който желае да се възползва от възможността, може да се свърже със съответния регионален координатор на интернет страницата на Програмата. На безплатен телефон 0800 1 45 46 могат да се задават въпроси и да се получи допълнителна информация. Освен силанизирането на детските зъби по Националната програма са предвидени и дейности за повишаване информираността сред населението за оралните заболявания. Те са насочени най-вече към родители, учители, бременните, децата и учениците. Сред тези дейности са отпечатването и раздаването на различни информационни материали, изнасянето на лекции, създаването на сайт за орална профилактика.

 

Очакваните резултати от реализирането на програмата са следните:

•70% от децата на 12 години да придобият знания по профилактика на оралните заболявания;

• 60% от децата до 12 години да притежават адекватно поведение и умения за предпазване на оралното здраве;

• 50% от 6-годишните да нямат кариес на временните и първите постоянни зъби;

• 70% от 12-годишните да нямат кариеси на постоянните зъби;

• 80% от децата на 18 години да нямат извадени постоянни зъби;

• 70% от 18-годишните да имат минимум три здрави секстанти по CPITN (здрави венци и пародонт).

 

Ели Маринова

 

Коментари

Новини Варна