IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Избрано
17:42 | 29 март 2015
Обновен: 23:28 | 7 май 2025

Търсят “дом” за находките от ларгото

Мислят да обозначат мястото с визуализация, а копия на обектите да бъдат подредени в близкото площадче

По материала работи: manager
Снимка: Пламен Гутинов

“Нашият основен обект е крепостната стена. Всички други намерени обекти са нормални открития без особена археологическа стойност.” Това заяви пред “Черно море” ръководителят на разкопките на бул. “Княз Борис I” в центъра на Варна доц. Валери Йотов. “Най-важното в случая е да се измисли как да се експонира намереното. Именно в тази посока трябва да се насочи и общественото внимание”, смята археологът. 

 

Все още не е решено как точно ще изглежда мястото след приключването на разкопките в центъра. “Обсъдихме няколко варианта с община Варна, като най-приемлив за мен е експонирането на копия от намерените обекти в пространството на градинката с шадравана с делфинчето”, добави той.

 

Доц. Йотов смята, че оригиналните експонати трябва да бъдат преместени в двора на Регионалния исторически музей, а техни копия да бъдат аранжирани в подходящо пространство в близката градинка, за да не се нарушава пътникопотока по центъра на Варна. "Това в крайна сметка е улица и по нея трябва да могат да се движат освен хора и автомобили със специален режим на движение", обясни още археологът.

 

Според него идеята за покриване на пространството със стъклен похлупак не е удачна, тъй като наводнение като това от последните дни винаги може да се повтори. Освен това въпросното стъкло трябва да е издуто, за да не се събира вода върху него. Не е добре и обектът да остава отворен или под формата на подлез, добави той.

 

В момента се водят разговори с архитектите, проектирали ремонта на ларгото, и представители на община Варна за намирането на най-рационалния вариант.

 

Общата идея засега е откритите останки да бъдат маркирани по някакъв специфичен начин, за да могат туристите да знаят какво се е намирало на това място във вековете назад. Това може да стане с фототапет на земята и/или с подходящи означителни табели, коментира доц. Йотов.

 

Той разкри още, че обилните валежи в петък и събота, както и ВиК аварията в района са довели само до леко увреждане на намерената антична делва в района. Тя ще бъде преместена в двора на Регионалния исторически музей, където ще бъде реставрирана. По думите на специалиста дъждът не е оказал реални щети по разкопките. Аварията е възникнала на съседната ул. "27 юли", като е предизвикала наводнение не само по работната площадка, но и в редица мазета на имотите в района. Вследствие на наводнението е рухнал бордюр на бул. "Княз Борис I", който всъщност е пукнал леко делвата. Свличане на земна маса вследствие на обилните валежи е довело до повреда във водопровода и наводняване на района на разкопките, обясниха и от “ВиК”-Варна. Аварийните екипи не са копали с багер близо до делвата, използвали са само помпи, с които да изтеглят събралата се вода, добавиха от дружеството по повод спекулациите, че именно служители на “ВиК” са повредили античния съд.~

 

Черно море

Коментари

Новини Варна