С традиционни песни, погача и греяна ракия във варненското село Тополи отбелязаха Бабинден.
Младите да раждат повече деца, си пожелаха жените от фолклорния състав към читалището, които за поредна година възродиха автентичния обичай. „Това е един от трите най-почитани празници в селото заедно с Трифон Зарезан и празника на Тополи – 24 май. На Бабинден жените от фолклорния състав се обличат в носии, минават по улиците и пеят, поздравяват минувачите, черпят ги с погача и вино, влизат в магазини и учреждения и радват всички по пътя си“, каза за „Черно море“ кметът на Тополи Демир Георгиев.
Една от спирките на веселата дружина по традиция е и кметството. На Бабинден почетен гост там е и дългогодишната лекарка на селото д-р Коева.
„Аз съм в Тополи от 1976 г. В началото бях педиатър и всички деца минаваха през мен. Горда съм, че съм се грижила за тях и са израснали пред очите ми. Когато пораснат, много от тях идват да ме видят. Дори си имам групичка, която наричам „Моята гордост“ – децата, които са постигнали големи успехи. Чувствам удовлетворение от работата си. Изборът ми на професия до голяма степен беше предопределен. Брат ми почина на 20 години и малко преди да си отиде, ми каза, че трябва да стана или лекар или учител, каквото си избера… Аз избрах да стана лекар… Професията е трудна, несъмнено, но аз си я обичам…“ – сподели за „Черно море“ д-р Коева. Лекарката влезе в ролята на „баба“-та, на която жените отдадоха своята почит за грижите. Ритуално й поляха вода, за да си измие ръцете, и след това тя трябваше да извърши традиционното прекадяване под полите.
„Бабинден се празнува от много години в Тополи. На този ден ние, жените от селото, сами се организираме и се веселим. Сутринта се събираме и с гайдата тръгваме по улиците да поздравим всички за здраве с бебе-кукла в ръце.
Вечерта в читалището програмата продължава. Първо възстановяваме традиционния обичай Бабинден, за който характерно е пожеланието на бабата - „Както се хлъзга сапунът, така и бебето лесно да се роди“, което тя отправя след ритуалното измиване на ръцете. След това сядаме на обща трапеза и започва веселие за цяло село – за млади и стари… Пожелаваме си да сме живи и здрави и младите да раждат повече деца. Аз имам осем внуци и един правнук. Сега младите имат по 1, 2 деца, навремето са се раждали повече. Ние сме 5 деца и още всички сме живи и здрави. Майка ми ми е разказвала, че само едната ми сестра е родена в родилно отделение, всички останали сме израждани от баба вкъщи. Спомням си, че майка ми се приготвяше специално, за да отиде при бабата. При нея всички с бохчата са отивали, никой не е ходил с празни ръце“, разказа Елена Гошева – певица от фолклорния състав.
„Аз съм родом от село Тополи и също съм израждана от баба. Тя ни е била съседка. Вечерта съм се родила и като съм била бебе, много съм плачела, може би и затова пея сега. По-големият ми брат е заставал на прозореца и е викал към къщата на бабата: “Бабо Депо, ела си вземи това ревливото бебе”. Аз съм вече на 70 години. Щастлива съм, че ние днес възстановяваме обичай, който е с над 100-годишна традиция. Искаме младите да познават и да предават автентичните обичаи. Всички, които посещаваме и срещаме по пътя си на Бабинден - и мъже и жени, и млади и стари, ни посрещат с усмивка…
Слушах вчера по телевизията, че думата баба означава душа, която е свързана със слънцето и дава благодат на всички хора. Хареса ми това определение“, сподели своите спомени и Стоянка Купенова, също от фолклорния състав към читалището в Тополи.
Жените си тръгнаха от кметството с песни и с наричания още деца да се раждат. И предупредиха с усмивка, че всичко, което пожелаят на Бабинден, се сбъдва.
Полина Петрова
Снимки Пламен Гутинов
Коментари