IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Избрано
08:24 | 29 август 2014
Обновен: 22:33 | 6 май 2025

Форум събира 120 топ физици край Варна

Форум събира 120 топ физици край Варна

По материала работи: Златина Добрева
Форум събира 120 топ физици край Варна

За осемнадесети пореден път Институтът по физика на твърдото тяло при Българска академия на науките (ИФТТ - БАН) организира Международна школа по физика на кондензираната материя (18 ISCMP).
Началото на Школата е поставено през 1980 г. и от тогава тя се провежда на всеки две години. Тази година тя ще се състои от 1-ви до 6 септември в Международния дом на учения край Варна и е посветена на 145-годишнината от създаването на БАН. Темата на школата е “Предизвикателства на нанонауката: теория, материали и приложения“.
Събитието ще бъде открито на 2 септември от акад. Александър Г. Петров, председател на Организационния комитет на Школа‘2014 и директор на Института по физика на твърдото тяло.
Във форума ще участват около 120 учени от 16 страни. Те ще имат възможността да чуят докладите на 32-ма световноизвестни специалисти в областта на физиката на кондензираната материя и нанотехнологиите. Сред тях са проф. Пол Монгомъри от Франция, проф. Стив Рейнолдс от Англия, проф. Агнеш Бука от Унгария и др., които работят съвместно с колеги от ИФТТ. В програмата са включени 3 сесии, на които ще бъдат представени 70 постера. Една от актуалните теми на школата ще бъде графен: получаване, свойства и приложение.
Паралелно с 18 ISCMP от 4-ти до 6 септември в МДУ “Жюлио-Кюри” ще се проведе Международен семинар по проект ИНЕРА на темата „Тънкослойни покрития от оксиди на преходните метали – функционални елементи в Smart windows и Water splitting прибори: технологии и оптоелектронни свойства“.
Програмата на семинара включва четири сесии, на които ще бъдат изнесени 11 доклада и представени 30 постера. Предмет на лекциите на изявените български и европейски учени, сред които са проф. Франк Хамелман от Германия, проф. Гюнар Никалсън и проф. Ларс Остерлънд от Швеция, проф. Йон Михайлеску от Румъния, ще бъдат технологиите за получаване и методите за изучаване на оптоелектронните свойства на оксидите на преходни метали, а също и различните техники за реализиране на наноструктурирани многофункционални тънки слоеве.
И на двата форума младите учени на извънредни сесии ще представят своите постери. Тематични комисии, включващи поканените лектори, ще оценяват научната стойност, художествено оформление и защита на представените постери. Те ще определят най-добрия от всяка сесия и победителите ще получат награди.
Материалите от 18 ISCMP и от Международния семинар по проект ИНЕРА, ще бъдат публикувани в списание Journal of Physics: Conference Series на авторитетното английско издателство IoP (Institute of Physics) Publishing.

Коментари

Новини Варна