Днешният ден се отбелязва у нас, като Ден на българския спорт (от 2006 г. насам.). Денят е професионален празник на работещите в сферата на спорта.
На 17 май 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария. Тяхната мисия е да положат основите на спорта в страната ни след Освобождението. Най-известни са Шарл Шампо и Луи Айер. За първи път в България швейцарците внасят футболни топки и различни уреди за гимнастика. Те основават и емблематичната гимнастическа организация "Юнак". Шампо е и първият участник за България на Летни олимпийски игри - през 1896 г. в Атина.
Ежегодно на празника се организират различни спортни мероприятия из цялата страна, каквито тази година няма да има заради пандемията от коронавирус.
17 май е определен и за Световен ден за борба с хипертонията (отбелязва се от 2005 г.).
Всеки втори българин с лекувана хипертония е с лош контрол на кръвното си налягане. Въпреки че поголяма част от хората у нас знаят за медицинския си проблем и се лекуват в сравнение с тези по света, те са с по-висок риск от развитието на различни хронични заболявания като сърдечно-съдовите, диабет, бъбречна недостатъчност и др. Това показват основните изводи от глобалното проучване - "May measurement month", осъществено от Международното дружество по хипертония (International society of hypertension) през 2019 г., в което България се включи за първи път. В проучването са включени 1.5 млн. души от 90 държави, сред които и България. Изследването у нас бе проведено от Българската лига по хипертония. То обхвана 21 области на страната – всички без Кърджали, Разград, Кюстендил, Ловеч, Враца, Монтана, Видин. В него взеха участие близо 160 медицински специалисти, позиционирани в 150 пункта, като бяха обхванати 3678 души на средна възраст 58.8 години.
Общо 2589 или 70.39% от всички участници в скрининга у нас са се оказали с хипертония. Това означава, че те или са били на терапия за високо кръвно или измерената му стойност по време на скрининга е била над 140/90 mmHg.
671 от установените хипертоници са били новодиагностицирани и не са знаели, че имат високо кръвно. Останалите 1981 или 73.77% са били наясно със състоянието си. Въпреки че делът им е по-висок от средния за света – 59.5%, наличието на добър контрол над хипертонията у нас е понисък. 997 от установените хипертоници на терапия или едва всеки втори (48%) е с добър контрол на артериалното си налягане, срещу 60% средно за света. След включване на данните за измерено артериално налягане по време на скрининга процентът на добре контролираните хипертоници на терапия спада – 35.57%, е по-малък от този на хората с високо кръвно на терапия без добър контрол - 38.51%
Днес е още Световен ден на информационното общество. 17 май е обявен още за Международен ден срещу хомофобията и трансфобията и Международен ден на телекомуникациите.
Слав Велев
Коментари