Варна 18°
fallback
Лайфстайл
11:00 | 9 февруари 2022
Обновен: 16:10 | 4 май 2024

10 бона за едва 2 стотинки!? Българска монета с грешка – хит сред нумизматите

Бумът на търсенето в последните години отваря врати и за нерегламентирана търговия

По материала работи: Слав Велев

От соцпериода си имаме и една доста митична и с интересна история, а именно 2-те стотинки от 1981 г. В чест на 13 века от създаването на България БНБ решава да смени обичайния надпис на обикновените разменни монети и вместо "Народна република България" на тях да пише "Хиляда и триста години България".

В Монетния двор забравят да сменят матриците на 1 и 2 стотинки и така са изсечени 20 монети от 2 стотинки и 137 монети от 1 стотинка, които днес също се продават за суми над 10 000 лева, пише "24 часа". Според нумизмати бумът на търсенето в последните години отваря врати и за нерегламентирана търговия с цел бърза и лесна печалба, която процъфтява онлайн. Още една монета става ценна за нумизматите - 2 лева от 1976 г., отсечена по случай 100 години от Априлското въстание, известна още като “Боримечката”, с имената на въстаналите градове, изписани на гурта (външния кант). Това е монета, която излиза изключително рядко за продан, може би по-рядко от всяка друга българска монета, а предполагаемата й цена също е петцифрена”, коментира още Михайлов. Годината е 1976, а България чества 100 години от Априлското въстание. БНБ отбелязва събитието с емисия юбилейни монети от 1, 2 и 5 лева. Монетата от един лев е медна, от два лева - медноникелова, от пет лева – сребърна. Всички са с еднакъв тираж – 300 000 бр. И трите номинала на емисията са с вдлъбнат текст На монетата от 2 лева са изписани имената на първите въстанали градове – Батак, Копривщица,

В чест на 100-годишнината от Априлското въстание обаче село Бяла черква е обявено за град. Той дава 103-ма въстаници, участвали в четата на Бачо Киро, разгромена от турците в Дряновския манастир през май 1876 г. Именно Бяла черква е факторът днес тази пара да се превърне в една от най-редките и търсени монети от всеки колекционер. Малко след пускането й от ЦК на БКП установяват, че Бяла черква липсва в изброените градове. Само още два дни са необходими, за да бъде спряна цялата емисия двулевки. На 19 април БНБ дава нареждане на филиалите си в страната да прекратят продажбите на монетата. Въпреки това около 120–130 броя вече са при своите нови собственици.

Автор на статията:
Слав Велев
цена цени пари монети 1 2 нумизмати ст 2 ст. 1 ст ценни сбъркани 1300 редки монета
0 коментара
fallback
fallback