“Найджъл Фарадж е един от двамата или тримата най-важни политици в британската история след Втората световна война и заслужава да получи правителствен пост, след като първо му бъде дадена титлата лорд.”
Смелата прогноза за бъдещето на “лорд Фарадж” бе направена от коментатор на в. “Дейли мейл” два дни след като британците решиха в исторически референдум да напуснат ЕС. Вместо да се готви за министерски пост след над 20-годишна битка за излизането на страната си от ЕС обаче, най-устатият враг на съюза реши да сложи край на политическата си кариера.
Фарадж обяви тази седмица, че е изпълнил мисията си “да върне страната си” и сега иска “да върне живота си”. В. “Дейли експрес”, който официално подкрепяше Независимата партия на Великобритания на последните избори, разкри, че решението на Фарадж е в резултат на многото смъртни заплахи, които е получил напоследък, и разклатения му брак с германката Кирстен.
Найджъл Фарадж обаче не се отказа от заплатата си на евродепутат, която е €98 556 евро на година. Освен това той ще продължи да прибира около 50 000 британски лири на година за офис разходи, а отделно и за заплати на служителите си, транспорт и дневни при престоя му в Страсбург и Брюксел. Наскоро Фарадж призна, че ЕС е платил и 58 000 британски лири за охраната му по време на пет събития, озаглавени “Кажете не на ЕС”.
Бодигардовете, които са бивши военнослужещи, го таксували до 15 000 лири на ден. Доскоро ЕС плащаше и заплатата на съпругата му, която беше негова секретарка и получаваше 25 000 - 30 000 британски лири на година. Името на г-жа Фарадж не фигурира в последния му официално публикуван отчет за първата половина на 2015 г.
Това е само малка част от това, което се знае за финансовите дела на Фарадж, тъй като той категорично отказа да последва примера на останалите лидери на политически партии на Острова и да публикува данъчната си декларация през април след Панамските разкрития. “Отговорът ми е не. Категорично не”, каза той тогава пред Би Би Си. “Мисля, че в тази страна какво изкарват хората се смята за поверителна информация. На съседите не би им харесало, ако знаят, че хората, живеещи на номер 32, знаят какви са им доходите”, добави той.
Отношенията му с втората му съпруга са в основата на решението му да се откаже от политиката, твърди британската преса. Според “Дейли мейл” той обещал на германката Кирстен, че ще подаде оставка, ако спечели Брекзит. Г-жа Фарадж не е публична личност. Двамата са женени от 1999 г. – 6 години след като Фарадж формира Независимата партия на Великобритания, и в която за първи път е избран за евродепутат.
За всичките тези години съпругата му е дала само едно интервю за британски вестник, твърди в. “Дейли телеграф” през 2014 г. Г-жа Фарадж не се появяваше със съпруга си на подиумите и по време на кампанията за референдума, въпреки че често била забелязвана да седи в публиката по време на политическите събирания на партията му. Когато журналистите скочиха срещу Фарадж, че е наел съпругата си да работи за него с пари на ЕС, и то при положение че винаги е бил против нахлуването на имигранти от ЕС, той се оправда с думите, че никой британец не би могъл да върши тази работа.
Самата г-жа Фарадж разкри, че често работела по халат по нощите, след като приключи с домакинската работа и родителските си задължения към двете им дъщери. Тя призна, че на него не му оставало много време за семейството му и те пускали телевизора, когато искали да го видят. Г-жа Фарадж разкри още, че тя водела момичетата сама на къмпинг в Италия или Франция, защото за тях било вече невъзможно да почиват в любимия им Корнуол, а Найджъл не идвал с тях на къмпинг. Мъжът ѝ наистина се нуждаел от нея, защото бил компютърно “неграмотен” и само знаел как да праща есемеси на телефона си и да преглежда интернет страници.
Не е ясно обаче как точно е гледало семейството на Фарадж на поведението му по време на кампанията за излизане на страната му от ЕС. Тогава той многократно бе обявяван за расист, особено след плаката с бежанци, който накара и някои от поддръжниците му да осъдят постера.
Съпругата му е имигрантка от Германия, а пък двете му дъщери говорят и немски, и английски език. Фарадж се отказа от участие в последния телевизионен дебат преди референдума, защото трябвало да се срещне спешно с единия си син от първия си брак, който бил предупреден от фирмата си да гласува за оставане в ЕС.
Самият Фарадж е далечен потомък на европейски имигранти. Според собственото му признание фамилното му име издава хугенотското му потекло. Хугенотите били протестанти, които по религиозни причини избягали от Франция в края на XVI - началото на XVII в. Пресата разкри преди време, че Фарадж има и немски корени. “1/32 съм немец. Имам прапрадядо от немски произход. Вярно е, но не мисля, че е кой знае колко голяма работа”, призна той през 2013 г. Прапрадядо му бил роден във Франкфурт и се преселил на Острова през 1850 г.
В интервюто си през 2014 г. Кирстен Фарадж категорично отрича обвиненията в расизъм, отправени към съпруга ѝ. Тя отрече и слуховете, че бившето му пресаташе му е била и любовница. Твърдението, че ЕС плащал заплатата и на съпругата, и на любовницата му, бе направено от евродепутатка от неговата собствена партия. 8 години по-рано пък Фарадж си призна, че е спал с тв водеща от Латвия.
Националистът се запознава с бъдещата си съпруга през 1996 г. по време на командировка във Франкфурт, когато бил впечатлен от уменията ѝ на брокер. Запознанството става в същата година, когато разтрогва брака си с първата си съпруга – медицинска сестра, която се грижела за него, след като на 21-годишна възраст претърпява тежка автомобилна катастрофа, при която едва не загубва живота си.
Фарадж и Грейн Хейс имат двама синове. Животът на политика виси на косъм още на два пъти. Първо е диагностициран с рак на тестисите, а после претърпява самолетна катастрофа през 2010 г. Това се случва по време на парламентарните избори, когато лозунг на партията му се оплел в двигателя на малкия самолет при излитане. “Това, че почти не умрях, на три пъти ме направи много по-склонен да поемам рискове. Нямам време за губене”, прави си равносметка Фарадж след години.
Начинът му на живот показва, че той поема и други рискове със здравето си. Фарадж е почитател на цигарите и алкохола, особено бирата. Безброй са снимките му с халба в ръка в британски пъбове из цялата страна. “Той не спи много, не си почива много, живее на адреналин, не яде редовно, знам, че започвам да звуча като майка му, но той пуши и пие прекалено много”, споделя тревогите си съпругата му пред “Дейли телеграф”.
Неговата майка Барбара Стивънс пък доби популярност през 2014 г., когато на 74-годишна възраст се съблече да се снима гола за благотворителен календар за известния Институт на жените във Великобритания. Неговата полусестра също позира гола тогава. Бащата на Фарадж, който бил алкохолик, напуска семейството, когато бъдещият политик е едва 5-годишен.
Фарадж е роден на 3 април 1964 г. и отгледан в областта Кент, където баща му бил брокер. Въпреки че семейството му било разбито в ранна възраст, то е финансово обезпечено и Фарадж е пратен в частно училище. Когато го завършва, решава да не учи в университет, а да започне работа. Найджъл Фарадж бил член на Консервативната партия до 1992 г.когато се разочарова от решението на тогавашния премиер Джон Мейджър да подпише Договора от Маастрихт. Година по-късно участва във формирането на собствената си политическа партия, която на два пъти вече напуска като лидер, но не задълго. Последният път беше след парламентарните избори през 2015 г., когато подаде оставка, която не бе приета от партията му.
Този път обаче Найджъл Фарадж категорично заяви, че връщане назад няма. Очаква се да тръгне по стъпките на Тони Блеър и други бивши политици, които печелят огромни суми от изнасянето на речи след вечеря пред избрана публика, която се бърка дълбоко, за да ги чуе. Очаква се минималната тарифа на Фарадж да е поне 20 000 британски паунда на реч, съобщи в. “Дейли мейл” – сума, която мнозинството избиратели на неговата партия не получават и на година.
24chasa.bg
Коментари