Наш читател след претърпяна операция в коремна хирургия алармира в редакцията, че със сетни усилия личният му лекар от Варна е осигурил медицинско направление за специалист, който да проведе прегледи след осигурените 2 от стационара. Обяснението на джипито било, че има недостиг заради политиката на НЗОК. Освен това в края на годината лимитите били изчерпани.
Друга наша редовна читателка се оплака, че след като 7 г. не е ползвала консултации със специалист, не е получила от джипито направление за преглед. Наложило се да отиде на частно и да плати от джоба си.
Няма логика направления да не достигат в средата, обикновено това се случва в края на всеки месец, обясни шефът на регионалната колегия на общопрактикуващите лекари във Варна д-р Светлин Митев. В условията на фиксиран бюджет правилата за отпускането им не са се променили от 10 години. НЗОК изчислява потребността от направления по свои формули, РЗОК – по други, след което бланките са насочват към доболничната и извънболничната помощ. Проблемът е, че ако някои джипита са отпуснали повече лимити през някое тримесечие, би следвало да ги занулят през някое от следващите. Защото в края на годината нямат право да допускат дефицит. Ако това се случи, семейните доктори търпят сериозни глоби от Здравната каса, обясни д-р Митев.
Той каза също, че недостиг на направления се получава и заради самите пациенти. Много от тях на своя глава искат консултации със специалисти, без личният лекар да е убеден в това. Много направления се губят и заради определени изисквания на ТЕЛК-овете.
Като цяло не би трябвало да има недостиг. Още повече, че личните лекари могат да изискват допълнителни количества. До края на годината предстоят поне още 2 раздавания на направления от Здравната каса, обобщи д-р Светлин Митев.
СТАВРИ СТЕФАНОВ
Коментари